Bahar ve Estetik

Bahar ve Estetik

kadinca.net/estetik

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mesut Özcan, bahar aylarında en sık talep edilen ve yapılan estetik operasyonlar ile ilgili olarak sorularımızı yanıtladı.Estetik ameliyatların mevsimi var mıdır?Estetik operasyonların teknik açıdan herhangi bir mevsimi yok. Her mevsim her türlü estetik ameliyatı yapabiliriz. Ancak hastaların taleplerinde zamanlama açısından değişiklikler oluyor. Özellikle bahar döneminde estetik operasyon isteklerinde önemli bir artış görüyoruz. Bununda esas sebebi yaz mevsimine yaklaşmamız. Çünkü havalar güzelleştikçe ve yazın müjdecisi olan bahar gelince insanın içine bir coşku doğuyor. Kişilerde bir hareket, bir heyecan, ruhsal bir açılım, hayata karşı daha istekli ve mutlu bir yaklaşım ortaya çıkıyor. Bu da insanların kendini daha iyi görme ve kendilerine daha fazla güven duyma ve daha çok beğenilme isteklerini tetikliyor. Bu durum da estetik ameliyatları talep etme oranını arttırıyor.

Yaz aylarında havanın ısınması sebebiyle insanlar daha açık ve vücut hatlarını daha çok belli eden giysiler giymek istiyor. Üstelik deniz mevsimi yaklaşıyor. Plajda güneşlenirken kendilerini daha rahat hissetme, kendilerine daha çok güvenme ve diğer insanların da beğenisini kazanma ihtiyacı doğuyor. Karnında kat kat yağ olan bayanlar bikini giyerek güneşlenmek istiyorsa karın bölgesindeki bu yağlardan kurtulmak için bahar aylarında, deniz sezonu açılmadan önce estetik operasyon isteğiyle bize başvuruyor. Bu operasyonlar bahar aylarında yapılmalı ki yaza kadar nihai sonuçları ortaya çıkabilsin.

Erkeklerde de aynı durum söz konusu mu?
Tabi ki söz konusu. Erkeklerin de, gene yaza hazırlık mahiyetinde bahar aylarında daha çok talep ettikleri estetik operasyonlar var. Örneğin jinekomasti dediğimiz erkek memesinin adeta kadın memesi gibi büyük olduğu durumlarda bunu düzelttirmek için bahar aylarını tercih edebiliyorlar ki yaz başına kadar ameliyatın nihai sonucu ortaya çıkabilsin. Gene aynı şekilde gıdı, göbek çevresi, karın ve bel bölgelerinde ki yağ birikintilerinin yaratmış olduğu vücut kontur bozukluklarından kurtulmak için de liposuction isteğiyle biz estetik cerrahların kapılarını bahar mevsiminde daha çok çalıyorlar. Birçok erkeğin estetik açıdan en büyük problemlerinden biri olan saç dökülme probleminin çözümü için, saç ekimine olan talepte de bahar aylarında belirgin bir artış gözlüyoruz. Saç ekiminin sonuçları da operasyondan 3-6 ay sonra ortaya çıktığından ve erkekler yaz aylarında şapka giymekten hoşlanmadıkları için kış sonu ve bahar aylarında saç ekimi yapılması lazım ki yaza insanlar saçlı olarak girebilsinler.

Bahar aylarında en çok tercih edilen estetik operasyon hangisidir?
Genel anlamda söylersek vücut şekillendirme ameliyatları içinde yer alan; gıdı estetiği, kol estetiği, karın estetiği, meme estetiği -meme büyütme, meme küçültme-meme dikleştirme-,ile özellikle karın, belin yan kısımları, basen ve uyluklarda biriken yağların yapmış olduğu çıkıntılardan kurtulmak için liposuction ameliyatları bahar aylarında en çok tercih edilen ameliyatlar arasında yer almaktadır.

Estetik burun ameliyatı her mevsimde talep edilen ameliyatların başında geliyor. İkinci en çok istenen ameliyat ise meme büyütme ameliyatlarıdır. Bu ameliyat sonrasında özellikle gelişimsel olarak göğsü tam gelişmemiş bayanlarda, hem kadınsal açıdan ve hem de psikolojik açıdan kendilerinde var olabilen eksiklik duygusu ortadan kalkar ve kişinin kendine güveni artar. Meme büyütme ameliyatı çok çok iyi sonuçlar aldığımız hatta estetik ameliyatlar içinde en tatminkâr sonuç elde ettiğimiz ameliyatların başında gelmektedir

Botox ve dolgu ise ameliyatsız estetikte en çok rağbet gören uygulamaların başında geliyor. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle gözlerin kısılması sonucu oluşan çizgiler, cilt bronzlaşınca beyaz renkte kalır. Bahar aylarında yapılan ve etkisi yaz boyunca devam eden botox ile bu kırışıklıklar düzeltilebildiğinden çizgilerin yaratabileceği beyazlıkta hiç oluşmadan önlenmiş olur.

Hangi ameliyat hangi mevsimde yapılır?
Her ameliyat her mevsim yapılabilir. Fakat yaz dönemlerinde bazı ameliyatlardan sonra bir takım önlemlere ihtiyaç vardır. Bunlar; morluk ve kızarıklığa neden olabilen ve bir süre bu morluk ve kızarıklığın devam ettiği liposuction gibi ameliyatlardır. Bu ameliyatlardan sonra bu rahatsız durum yaklaşık 1-2 hafta devam edebilir. Bu süre içerisinde güneşten korunmak gerekir. Eğer bu morluklar giysi altında kalıyorsa ekstra bir tedbire gerek yoktur. Ancak demin de bahsettiğim gibi kişinin güneşe çıkmaması gerekir. Aksi takdirde morluk olan alanlar güneşin etkisiyle esmerleşir ve bu bölgelerde kalıcı esmer lekeler oluşabilir. Aynı durum yüz gençleştirme, lazer ve kimyasal peeling ile yüz soyma, dermabrazyon (zımparalama) yöntemi uygulanan kişiler için de geçerlidir. Bu uygulamalar sonrasında oluşan kızarıklıklar geçene kadar güneşten korunmak gerekir.

Ekonomik kriz estetik ameliyat yaptıranların sayısını düşürdü mü?
Bir miktar tabi ki azalttı ama tersi durumlarda söz konusu. Bazı kişiler kriz döneminde ücretsiz izinde olduğu süreyi estetik ameliyatları içi ayırıyor, bazıları ise ekonomik kriz endişesiyle ameliyat yaptırmakta çekimser davranıyor.

Ekonomik kriz estetik operasyon maliyetlerini düşürdü mü?
Düşürmediyse bile en azından artmasını engelledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?