Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği; kişinin burnunda, doğuştan veya sonradan oluşan eğri, kemerli veya düşük görüntünün giderilmesi, hem dışarıdan hem içeriden simetrik bir görüntü oluşturulmasıdır.

Bu operasyon sırasında, aynı zamanda hastanın sağlık sıkıntıları da giderilir. Hastanın burun kanalları açıldığı için, nefes alması daha rahat hale gelir.

Düzgün yapılmış bir burun estetiğinden sonra; hastanın burnu, yüzü ile uyumlu olmalı; nefes alışı rahatlamış olmalı ve yeniden şekillendirilen burun, doğal durmalıdır. Kişinin yüzüne hiç yakışmayan bir burun şekli, yüz ifadesinin tamamen değişmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple estetik burun operasyonları, deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır.
Estetik operasyonlar arasında son dönemlerde burun estetiği ameliyatları ön plana çıkmaktadır. Genellikle burun yapısından memnun olmayan kişiler bu işlemi tercih etmektedir. Sadece estetik kaygılardan dolayı değil, solunum yolu sıkıntısı olduğundan dolayı da burun estetiği yaptırmaya ihtiyaç duyulabilmektedir.

Burun estetiği ameliyatları tıp dünyasında rinoplasti ve septoplasti isimleri ile bilinmektedir.

•      Burun eti büyümesi

•      Bu büyümeye bağlı olarak nefes zorluğu şikayetleri
•      Burun kıkırdağı sorunları nedeniyle solunum problemleri
•      Burun kemiğinde olan eğrilik nedeni ile derin nefes alma sorunu gibi fonksiyonel problemlerde septoplasti yani fonksiyonel nedenlerden dolayı operasyon yapılmaktadır.
•      Nefes alma sorunu olmadan sadece şekil bozukluğu nedeni ile başvuran kimseler ise rinoplasti alanında incelenmektedir.

Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burun estetiği ameliyatı burun şeklinden memnun olmayan veya solunum zorlukları yaşayan birçok kişiye uygulanabilmektedir. Bunun için başvuran kişinin 18 yaşından büyük olması yeterlidir. Ameliyat öncesinde kişinin istekleri dinlenmektedir. Kişi, uzmana nasıl bir burun şekline sahip olmak istediğini ve burun şeklinden dolayı yaşadığı problemleri anlatmaktadır. Bu şikayetlere göre kişilere en uygun operasyon uygulaması yapılmaktadır. Burun estetiği konusunda birçok noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

•      Burun estetiği operasyonu geçirdikten sonra, hastaya bir hafta ev istirahati verilmektedir. Bu dönemde burnun darbe almasından korunması gerekmektedir.
•      İlk bir hafta içerisine burun üzerine yatılmamalı, duş alırken burnun yukarı kısmına su değmemesine dikkat edilmelidir. Duş alırken burnun üst kısmının sudan korunması adına saçlar ayrı ve geriye doğru başı yatırarak dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır.
•      Burun bir süre bant içerisinde kalmaktadır. Operasyondan bir hafta sonra kişi dilerse çalışma hayatına burnundaki bant ile başlayabilmektedir. Fakat bu dönemde de ağır kaldırması önerilmemektedir.
•      Burun estetiği operasyonu geçiren kişilerin, operasyondan 1 ay sonrasına kadar güneş gözlüğü dahil hiçbir gözlük takmaması gerekmektedir.

Burun Estetiği Uygulaması

Birçok kişi burun estetiği operasyonu yaptırmak istese de ameliyattan korktuğu için bu fikrinden vazgeçmektedir. Fakat burun estetiği korkulacak bir cerrahi müdahale değildir. Burun estetiği olmadan önce hastanın yaşı önem taşımaktadır. Hastanın mutlaka 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aynı zamanda büyüme çağının da tamamlanmış olması, operasyonun başarıyla tamamlanması için önemlidir.

Burun estetiği ameliyatı genel olarak 2 saat süren, basit bir operasyon olarak bilinmektedir. Burun estetiği tercihe göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyat bitiminden sonra burunlara tampon yerleştirilmektedir. Ayrıca burun üstüne de atel takılmaktadır. Burun Estetiği ameliyatı sonrasında çoğu kişinin yüzünün göz etrafında az miktarda morluk ve şişlik görülmektedir. Bu sorunlar cilt hassasiyetine göre de değişmektedir. Çoğu merkezde buz uygulamaları ile morluk, şişlikler en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Burun üzerine takılan atel 1 hasta sonra, burun deliklerindeki tamponlar ise rahat nefes alabilmek için 1 veya 2 gün içerisinde çıkarılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?