Burun Estetiği Operasyonu

Burun Estetiği Operasyonu

Burun Şekli Düzgün Nefes Almayı Etkiliyor Mu?

Tüm organlarımızın düzgün çalışması için kaliteli nefes almanız gerektiğini biliyor musunuz? Peki, burnunuzun şeklinin bozuk ya da düzgün olmasının bu durumu nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Acaba geceleri horlamanız, gündüz ise kendinizi bitkin yorgun hissetmeniz uykunuzu alamadığınızdan, uykunuzu alamamanız ise burnunuzda oluşan tıkanıklık veya eğrilikten olmasın!

Nefes kaynağımız olan burnumuz sadece estetik güzelliğimizi sağlayan değil; aynı zamanda bizi hayata bağlayan en önemli organlarımızdan birisi.  Sadece küçük bir tıkanıklık bile hayat ile alışverişimizin bozulmasına ve iç organlarımızın düzgün çalışamamasına neden olmaktadır. Sağlıklı bir burun, vücuda giren havayı nemlendirir, ısıtır ve süzerek akciğere gönderir. Bu sebeple burun içi yollarının açık olması nefesin herhangi bir engele takılmadan akciğerimize ulaşması gerekmektedir. Çok sık karşılaşılan burun ve geniz eti sorunları bununla beraber kemik eğriliği gibi sağlık sorunlarının, aldığımız nefesin kalitesini düşürdüğü artık herkes tarafından bilinmektedir. Bilinmeyen bir gerçek ise yapılan araştırmaların bozuk şekilli burnun sağlıklı nefes almayı engellediğini ortaya koymasıdır.

Burun şeklinin düzgün nefes almak için ne kadar önemli olduğu estetik cerrahlarında önemsediği ve göz önünde bulundurdukları bir husustur!

Günümüzde artık burun şeklinin düzgün olmasının önemi her geçen gün daha da anlaşılmaktadır. Sorun burada algılanan yargıları düzelmektir. Bir estetik cerrah gerçekleştirdiği her burun ameliyatında kişinin sağlığını kazanmasını doğru ve düzenli nefes alımına bağlı olduğunu çok iyi bilir ve operasyonunu bu bilgiler doğrultusunda yapar. Sadece estetik bir görüntü olsun düşünmez. Bu açıdan bu operasyonlar kişiye özel operasyonlardır.

Bir estetik cerrah için elbette ki görüntü de çok önemlidir. Yapılan operasyon sonrasında düzeltilen burnun yüze yakışması o estetik cerrahın hem estetik anlayışının hem de el marifetinin en bariz delilidir. Ne demişler “ ayine si iştir kişinin lafa bakılmaz “ hesabınca estetik cerrahtan beklenen sadece sağlık sorunlarının giderilmesi değil, yapılan burunda estetik anlayışını ve el marifetini göstermesidir. Meseleyi bir de bu açıdan ele alınca estetik cerrahların işi bir nebze daha zor görünüyor.

Burnunuzun şekli de düzgün nefes almada etkili olduğu için beden sağlığınızda söz sahibidir!

Çoğumuz aynaya bakar ve burnumuzla ilgili keşke diye başlayan cümleler kurar ve daha güzel görünmek için estetikli bir burun hayal ederiz. Oysaki sadece estetik açıdan baktığımız burnumuzun şeklinin,  sağlımızda da söz sahibi olduğunu çoğumuz düşünmeyiz. Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu gerçeği gözler önüne seriyor. Burnumuzun içyapısı bir tarafa dış yapısı da sağlıklı nefes almamızı ciddi şekilde etkiliyor.

Doğuştan ya da sonradan düşme, çarpma gibi nedenlerden ötürü bozulan burun şekli, burun tıkanıklığına neden oluyor. Bu tıkanıklık ise düzeltilmediği takdirde sağlıklı bir yaşam için alınması gereken oksijen miktarını etkiliyor. Bu da beyin, kalp, akciğer gibi önemli organların doğru çalışmasını engelliyor.

Aynaya bir kez de sağlığınız için bakın!

Benim burnum çok büyük ya da benim burnum kemerli ve eğri gibi cümleleri çok sık duymuşuzdur. Hatta yöresel özellikler gösteren burun şekilleri bile hafızamıza yer etmiştir. Karadenizli burnu gibi!

Şimdi gelin burun şeklimize bir de sağlığımız için bakalım…

Sağlık açısından burnumuzda müdahale edilmesi gerekilen sorunlar nelerdir şöyle bir bakalım:

– Küçük yaşlarda geçirilen travmalar sonucunda burun kemiğinde oluşan kırıklar, ezilen kıkırdak doku hasarı nedeni ile oluşan görüntü bozuklukları ve burunda oluşan bu hasar nedeni ile nefes almada çekilen güçlükler veya genetik burun şekil bozuklukları, örneğin; Buruna önden bakıldığında burunda eğrilik ve çarpıklığın olmasıdır. Ki bu sorun hem görsel hem de sağlık açısından en ciddi olanıdır.
– Burun ucunun sarkık ve düşük olması da burnun nefes alma işlemini oldukça zorlaştırmaktadır.
– Nazal valv darlığı denilen burun yan kanatlarının güçsüz olması ve burun içindeki septum denilen orta direği oluşturan yapı ile burun kanatlarının yaptığı açının 15 dereceden az olması da burundan rahat nefes almayı önleyen önemli sebeplerden biridir.
– Bu tip bozuklukların yanı sıra daha önce geçirilmiş başarısız burun estetiği sonucunda oluşan burun tıkanıklıkları da oldukça fazla gözlemlenen sorunların başında gelmektedir. Örneğin: Ameliyat esnasında kıkırdakların aşırı çıkarılması sonucunda oluşan şekil bozukluğu da düzgün nefes alınmasını engellemektedir.

Burun şeklinin düzgün olmaması gibi bir sorunda estetik cerrah neler yapabilir?

Burun içinde ve yan kanat kısmında nefes almayı etkileyen tüm sorunları iyi bir estetik cerrah kolaylıkla giderebilir. Burun şeklinin düzgün olmadığı veyahut herhangi bir eğrilik veya tıkanıklık olduğu durumlarda alanında uzman ve deneyimle estetik cerrahlar yukarıda saydığımız tüm sorunları ileri teknolojik aletlerinde yardımı ile düzeltebilmekte ve burnunuzdaki tüm sorunlardan sizi kurtarabilmektedirler. Operasyon sonrasında burnunuz artık çok daha kolay nefes almakta ve estetik açıdan da yüz hatlarınıza uygun yüzünüze oldukça yakışmaktadır. Ayrıca daha önce geçirilen estetik ameliyatlardan kalan kusurlar ya da tahriş olan kıkırdaklar veya herhangi bir kaza sonrası parçalanan, ezilen kıkırdak dokuları düzeltmek ve olabildiğince estetik görünmesini sağlamak da estetik cerrahların alanına giren bir husustur.

Burun şekli düzeltme işlemini hangi doktorlar yapmalıdır?

Burun ameliyatı sonrasında hemen her hastanın istediği tek sonuç: hem fiziki açıdan güzel ve yüz hatlarınıza yakışır bir burun sahibi olabilmek hem de düzenli ve sağlıklı nefes alabilen var nefes alma noktasında var olan tüm sorunların giderildiği ideal bir buruna sahip olmak isteğidir. Bu açıdan baktığımızda burnunuzu mutlaka alanında uzman ve deneyimli kendini ispatlamış estetik cerrahlar tarafından yapılması hem fiziki açıdan hem de sağlık açısından oldukça önemlidir.

Dikkat!

Bahsettiğimiz bu şekil bozukluklarından birisi sizde de varsa ve bu sorun sizin nefes almanızı etkilediğini düşünüyorsanız sağlıklı bir yaşam için burnunuzu mutlaka bir estetik uzmanına muayene ettirin.

Halk arasında önceleri burun estetiği noktasında yanlış bilgilendirmeler olmakta ve kişilerin yalnızca estetik görüntü kaygısı ile burun estetiği yaptırdığı ve estetik cerraha yalnızca bu durum için başvurduğu kanısı hâkim olmaktaydı. Artık günümüzde bu kanı yavaş yavaş etkisini kaybetse de bilinmelidir ki burun estetiği ameliyatı sadece göze hitap eden bir ameliyat değil sağlık için de yapılması gereken bir ameliyattır ve bu ameliyat esnasında burun tıkanıklığı ve nefes almayı etkileyen her türlü soruna da çözüm bulunmalıdır. Ameliyat öncesinde yaptıracağınız tetkikler ve muayene sadece burnun dışına yönelik değil içine yönelik de olmalıdır.

Burun estetiği basite alınmayacak kadar ciddi ve titizlikle yapılması gereken bir iştir.  Aksi halde tıkanan sadece burnunuz değil tüm hayatınız olabilir. !

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?