Elleriniz yaşınızı ele vermesin

Elleriniz yaşınızı ele vermesin

Yaşlanma izlerini en çok gösteren organlarımızdan olan ellerimizi de gençleştirip eski görüntüsüne kavuşturmak çok kolay!Yüz gençleştirme operasyonları, botoks ve botoks etkili kremler, yüzümüzün çok daha genç görünmesini sağlasa da ellerimiz yaşımızı ele verebiliyor. Vücudumuzun diğer bölgeleri gibi giysilerle koruyamadığınız, bu yüzden güneş ışınları, soğuk hava gibi çevresel faktörlere en çok maruz kalan ve ayrıca en çok kullandığımız ellerimiz, ne yazık ki çok genç yaşlarda sağlıklı görüntüsünü kaybediyor. Sürekli göz önünde olan ellerimizi saklama ihtiyacı hissetmemize neden olan kırışıklıklar ve lekeler ise artık tarih oluyor. Estetik ve plastik cerrahi sektörü genç görünümlü ellere sahip olma hayallerimizi gerçekleştiriyor. Zahmetsiz ve acısız bir operasyonla ellerimiz eski dolgun ve parlak görüntüsüne kavuşuyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hasan Fındık el estetiği konusunda bakın neler anlattı…
El gençleştirme operasyonu nasıl gerçekleşiyor?
Operasyon genel anesteziye ihtiyaç duyulmadan, gayet kolay bir şekilde gerçekleşiyor. Karın, basen ya da benzeri bir bölgenin deri altındaki yağ dokusundan alınacak bir miktar yağ saflaştırılıp kişinin ellerine enjekte ediliyor. Kişinin yaşını en fazla gösteren yerlerden biri olan eller böylece gençleşiyor. Ellerin üzerindeki lekeler siliniyor, damarlar estetikle yok ediliyor. Böylece eller 15-25 yaş birden gençleşiyor.
El estetiği neden önemli?
El estetiği önemli bir konu çünkü el; insanın yaşını ele veren bir organ. Yaşlandıkça ciltte lekeler oluşur ve cildin altındaki damarlar belirginleşir. Cildin altındaki yağ dokusu eridiği için cilt incelir ve oluklar oluşur.
El estetiğinde ne tip
işlemler yapılıyor?
Ellerin üzerinde mavi-yeşil toplar damarlar, hafif pofudukluk, çok leke ve tüy olabilir. Bu görüntünün yok olması için; yağ enjeksiyonları, kimyasal soymalar ve lazer uygulaması kullanılıyor. Kimyasal soymalar ve lazer uygulama cilt üzerindeki çok ince kırışıklıkları ve lekeleri yok ediyor. Yağ enjeksiyonu ise kirişlerin ve mavi-yeşil damarların dışarıdan görünmesini engelliyor. Bu yöntemlerle, eldeki yaşlılık ve özellikle güneş lekeleri siliniyor. Bu yöntemler ayaklar için de geçerli oluyor. Ayak bilekleri liposuction ile inceltilebiliyor.
El estetiği ne zaman
yaptırılmalı?
El estetiği problemleri genellikle yaşla ortaya çıkıyor. Bazı kişilerde erken yaşlarda ortaya çıkabilir. Tedavinin zamanı, kişinin durumuna ve tercihine göre değişir.
Riskli bir operasyon mu?
Her tıbbi müdahelede olduğu gibi burada da bazı riskler oluşabiliyor. Geçici morluk, şişme, hafif ağrı ve yüzeysel kabuklanmalar bunlardan birkaçı.
Operasyon ne
kadar sürüyor?
Lokal anestesi altında 15 dakikalık uygulamayla oldukça kolay ve sorunsuz bir şekilde yeni ellere kavuşuluyor. Sadece bir defaya mahsus altı ay veya bir sene sonra bir kez daha tekrarlamanız gerekecek yeni bir operasyonla, sadece bir veya iki seansta ömür boyu ışıl ışıl parlayan elleriniz oluyor.
El estetiği yazın yapılır mı?
Leke tedavilerinde cilde dışarıdan peel veya lazer ile bir tedavi söz konusu olduğu için leke tedavilerini yaz aylarında uygulanmıyor. Damarların tedavisi ile dolgular ise her ay uygulanabiliyor. Bu tedavilerin tümü zaten aynı seansta uygulanmıyor. Yani; tedaviyi mevsime göre planlamak mümkün.
Uygulamadan sonra nelere
dikkat etmek gerekiyor?
Birkaç gün bandaj kullanılıyor. Leke tedavisinden sonra ise, birkaç gün ellere krem sürülüyor ve birkaç ay da koruyucu güneş kremi kullanılıyor.
Kimler el estetiği yaptıramaz?
Her operasyonda olduğu gibi operasyona girecek kişi en ince ayrıntısına kadar testlerden geçiyor. Genel olarak bağ dokusu hastalığı olan, yara iyileşme bozuklukları, kontrolsüz tansiyon ve şeker hastalarına bu operasyon uygulanmamalı.
Hande Övünç

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?