En tatlı güzellik hazinesi çikolata

En tatlı güzellik hazinesi çikolata

kadinca.net/estetik

Çikolata hem mutluluk veriyor hem de sağlık kazandırıyor. Üstelik teninizi de, kendi tadı gibi güzelleştiriyor. Gelmiş geçmiş en leziz güzellik ritüelinin tadını çıkarmaya hazır mısınız? Kokusu ve tadıyla bizi kendisine esir eden kakao ve şekerin muhteşem bileşimine, kim karşı koyabilir ki? Özellikle biraz moralimiz bozuksa veya kahvenin yanına tatlı bir lezzet eksik kaldıysa… ışte o zaman sadece çikolatadır akla gelen. Fakat çikolatanın 550 kalori olduğu düşünülürse, o zaman bütün bir table içinde bulunan ‘triptofan elzem’ aminoasitidir. Bu aminoasit beyinde’serotonin’ adı verilen mutluluk hormonuna dönüşür. Çikolata dilimizin üstünde erimeye başladığı anda endorfin maddesi açığa çıkar. Çikolata dışında moral bozukluğuna iyi gelen bu kadar lezzetli ve yerken mest eden başka ne olabilir ki? Ayrıca yapılan araştırmalar da çikolatanın gerçekten de sağlıklı olduğunu kanıtlıyor. Bu lezzetli tatlının içinde kakaodan dolayı yoğun miktarda ‘polipenol’ bulunur. Bu antioksidanlar hücre ve doku zedelenmesine neden olan serbest radikallerin ortadan kaldırılmasına yardım ederken, aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarından da korunmayı sağlarlar. Ayrıca yaşa bağlı rahatsızlıklardan ve belli başlı bazı kanser türlerinden de korunmaya destek olurlar. Bu arada kakao oranı ne kadar yüksek olursa, çikolata o kadar sağlıklı olur.

TAKINTIYA SON
Diyabetik hastalar da yiyebilir: Çikolata magnezyum, demir ve kalsiyum içerir. Bu nedenle sağlık konusunda takıntılı olan kişilerin de çikolata yerken kendilerini kötü hissetmelerine gerek yok. Ayrıca zaten günümüzde şeker hastalarına özel ve dişleri koruyan veya içinde şeker tatlandırıcı içeren diyet pek çok çikolata çeşidi bulunur.
Ön yargılar: Çikolatanın migrene, akne ve sivilcelere neden olduğu inanışı yanlıştır. Akne ve sivilcelerin nedeni çikolata değil, düzensiz ve yanlış beslenmedir.

‘HAYIR’ DEMEK ıMKANSIZ
Çikolata masajına kim hayır diyebilir? ıtiraf edin…
Çikolata yalnızca onu yerken kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaz, aynı zamanda güzellik ve vücut bakımında da muhteşem bir içerik olarak kabul edilir. Yıllar önce kozmetikçiler ve güzellik merkezleri tarafından keşfedilen çikolatanın bu yönü sayesinde artık cilt bakımında da hayatımızda yer edinir oldu.
Cilt bakımında özellikle içeriğinde kakao yağı bulunan ürünler tavsiye edilmeye başlandı. Ayrıca ruhumuzu şımartan çikolatalı bakım kürleri de oldukça yaygınlaştı. Muhteşem kokusuyla çikolata masajı yaptırdığınızı bir hayal etsenize! Ardından anti-aging etkisi olan çikolata özlerinden yapılmış güzel bir maske, sonra da rahatlatıcı çikolata vücut sargıları ve son olarak da çikolata banyosu. ışte vücudumuza cezbedici güzelliği armağan eden yeni çikolata bakım tekniklerinin sloganı: ‘Vücudunuz tatlı güzellikle beslenirken, ruhunuz da tatlı rüyalar eşliğinde rahatlasın.’

ıYı BıR NEMLENDıRıCı
Kakao yağı gerçekten iyi bir nemlendirici. Ciltteki en belirgin etkisinin onu yumuşatması, ince kırışıklıkları düzeltmesi olduğu biliniyor. Ayrıca kullananlar bilirler; kakao yağı hızlı bir bronzluk sağlıyor. Ama tabi tekrar hatırlatmakta fayda var: Güneşin yüzünü görmeden mutlaka ve mutlaka en az 30 faktörle korunuyoruz. Bu kural kışın bile geçerli! Çikolata maskesi özellikle olgun ciltlerde harikalar yaratıyor. O güzel kokusunun aromaterapik etkisi de yanımıza kar kalıyor.kadinca.net
Kakao maskesi için malzemeler
– Yarım bardak kakao
– Bir çorba kaşığı süt kreması
– Bir tatlı kaşığı bal
Malzemeyi güzelce karıştırıp sürülebilir bir kıvam elde edince yüzünüze boynunuza dekoltenize hatta isterseniz tüm vücudunuza uygulayın. 15 dakika bekleyin sonra da ılık su ile yıkayın. Cildinizin kadifemsi bir yumuşaklık kazanacağına emin olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. maskeyi hemen uyguladım harika anlattığınız gibi cilt ger.ekten yumuşacık oluyor….

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?