Göğüs küçültme meme kanseri riskini azaltıyor mu?

Göğüs küçültme meme kanseri riskini azaltıyor mu?

Kadın memesi hep dişiliğin ve anneliğin simgesi olarak görülmüştür. Göğüs kafesi ve genel vücut yapısı ile orantılı büyüklükte olan ve diri duran göğüsler estetik anlamda güzel olarak kabul edilmektedir. Göğüs büyüklüğü günümüzde oldukça sık rastlanan bir durumdur. İnsanlar temel olarak büyük göğüslerin verdiği psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklar nedeniyle Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanına başvururlar.Büyük göğüslerin verdiği sıkıntılar bazen çok ileri boyutlarda olabilir, öyle ki kişi göğüslerini çeşitli şekillerde gizleme yollarına başvurur. Fazla ağırlığın getirdiği bedensel sorunlar meme altı terleme ve pişikleri hatta egzamaları hepsi birbirine karışır çoğu zaman. HASTA DEĞERLENDİRMESİ Büyük göğüsleri nedeniyle başvuran her hanımda öncelikle göğüs muayenesi yapılmaktadır. Bu muayenede memelerde ve koltukaltlarında kitle olup olmadığı araştırılır.
Bu arada önceki meme hikayesi öğrenilir, daha önceden memelerde şüpheli kitle, akıntı ve benzeri durumlar öğrenilir. Nihayet ailedeki meme hastalıkları sorgulanır. Çünkü anne veya teyze abla gibi yakınlarında meme kanseri olan hanımlarda daha geniş tetkikler gereklidir. Daha sonra gerektiği durumlarda memelerin ultrason ile incelenmesi istenebilir. Ultrason tetkiki kolay ve zararsızdır, ışın alınmaz ve memelerdeki şüpheli kitleler hakkında iyi bir fikir verir. Gereğinde mammografi istenerek şüpheli kitlelerin incelenmesi mümkün olur. Bazı durumlarda Meme MRI tetkiki de yararlıdır. MEME KÜÇÜLTME OPERASYONUNA KARAR VERİRKEN Meme küçültme operasyonunun yapılması için kişinin sağlık durumunun buna elverişli olması lazımdır.
Sağlık durumu genel sağlık testleri ve kişinin durumuna özel tetkikler ile anlaşılabilir. Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanı bu testlerin sonucunda özel bir riski yoksa bu ameliyata karar verir. MEME KÜÇÜLTME OPERASYONU Büyük olan göğüslerin istenilen ebada kadar küçültülmesi mümkündür. Ortalama 3.5 saat kadar sürede bu ameliyat tamamlanabilir. Meme küçültme sırasında tüm meme dokusu ameliyat sahasındadır. Öyle ki önceden ultrason veya mammografide şüpheli bir kitle çıkmışsa küçültme ameliyatında bu kitleye kolayca ulaşılır ve şüheli kitle çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilir. Öyle ki daha ameliyat sırasında bile patoloji sonucu alınabilir. Meme küçültme ameliyatında büyük olan göğüsler istenilen/uygun bedene kadar küçültülür, bu arada fazla olan meme dokusu çıkarılmış olur.
Meme kanseri riski taşıyan bayanlarda çıkarılan bu meme dokusu da patolojik incelemeye gönderilebilir. Çok büyük memelerde bazen çıkarılan meme dokusu bırakılan meme dokusundan daha fazla olmaktadır. Meme küçültme ameliyatı meme kanseri olma şansını otomatikman azaltır. Çünkü memeden ne kadar fazla doku çıkarılırsa kanser gelişecek doku azaldığı için meme kanseri şansı da o kadar azalır. MEME KÜÇÜLTME/MEME KANSERİ İLİŞKİSİ Meme küçültme amacıyla başvuran bir bayan meme kanseri varlığı veya kansere yatkınlık yönünden mercek altına alınmaktadır. Göğüs küçültme nedeniyle başvuran bazı hastalarda yapılan tetkiklerde hastanın farkında olmadığı tümöral kitleler, hatta ele bile gelmeyen başlangıç halde meme kanseri bile yakalanmıştır. Bunun dışında meme küçültme ameliyatı, önceden fark edilen kitlelerin kolayca alınmasını sağlar. Ayrıca çıkarılan meme dokusu patolojik inceleme için kocaman bir materyaldir. Göğüs küçültülürken çıkarılan bu meme dokusunda ileride gelişebilecek kanser ihtimali de yok olmaktadır.
SONUÇ: Meme küçültme ameliyatlarının meme kanseri riskini artırmadığı zaten bilinmektedir. Ancak yukarıda sayılan sebeplerden dolayı meme küçültme ameliyatının meme kanseri konusunda olumlu katkı sağladığı da bir gerçektir. Bu konuda yapılan araştırmalar halen sürmektedir.

Op. Dr. M.Nebil BOZDOĞAN
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. ablam için bu konuyu araştırırken bunun çok zor bir ameliyat olduğunu öğrendik ama çekilen omuz ve boyun ağrıları ve çeşitli riskler taşımak daha zor olsa gerek

  2. arkadaşlar yakın bır tanıdıgım bu operasyonu geçirdi çokta başarı oldu tabiki uzman seçimi çok önemli bence:)

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?