Labioplasty, Labiumların iç dudakların düzeltilmesi

Labioplasty, Labiumların iç dudakların düzeltilmesi

Labiumların iç dudakların düzeltilmesi operasyonlarına labioplasti (iç dudak düzeltme ameliyatı) adı verilmektedir.Labia minus yani iç dudaklar,büyük dudakların arasında şerit halinde uzanan ince deri kıvrımlarıdır. Her iki yandan tam orta çizgide buluşarak klitoryusa bir nevi kılıf görevi görürler. Arkaya doğru gittikçe küçülür ve belirsiz bir hale gelir. Renk şekil ve büyüklükleri ırka ve yaşa göre değişir. Ortalama 5 cm. boyunda ve 0.1,5 cm. kalınlığındadır. İç dudakların dış dudaklardan biraz taşması normal olarak kabul edilebilir. Ama bazı kadınlarda iç dudaklar aşırı sarkık,asimetrik ve büyük oluyor. Bunun nedeni yapısal olmakla birlikte bazan sonradan da gelişebiliyor. Hem estetik açıdan kötü gözüken iç dudaklar hemde cinsel ilişki esnasında penisin ittirmesi nedeniyle, gerilme kaynaklı ağrı ortaya çıkabiliyor. Ayrıca iç dudakların fazlalık kısımları terlemede yapacağından etrafa kötü koku salma olasılığı yüksektir. Bu yüzden kadın sürekli bir tedirginlik içerisindedir. Aynı zamanda bartholin dediğimiz salgı bezinin sıvısının akış noktası küçük dudakların iç kısmına olmaktadır. Bu bezlerin ağzı çok kolay mikrop kapacağından dolayı apse oluşma riski yükselmektedir. Ayrıca çok büyük olan iç dudakların tuvaletten sonra iyice temizlenememesi de başka sorunlar yaratabilir. İşte bu nedenlerden dolayı cinsel organını estetik bulmayan sürekli problem yaşama riskini düşünen kadın, kendine güvenini kaybeder , cinsel hayatından soğuyabilir ve orgazm güçlüğü çekebilir. Bu nedenlerden dolayı tedavi ve estetik amaçlı kadının isteği ile cerrahi operasyon yapılarak ,söz konusu olan şekil bozuklukları ortadan kaldırılmaktadır.

Kadında oluşan bu rahatsızlık her yaşta ve şekilde oluşabilmektedir. Bu durumun oluşması için çocuk doğurmuş olmaya yada cinsel ilişki yaşamaya gerek yoktur. Yani labiaplasti operasyonu bu problemi yaşayan her bayana yapılır. Bu operasyon kesinlikle kızlık zarına zarar vermez,hamile kalmaya veya doğum yapmaya,cinsel ilişkiye, orgazma hiç bir zararı ve engeli bulunmamaktadır. Asla idrar yapma ile ilgili bir sıkıntı yaşamazsınız.

Labiaplasti ameliyatı lokal anestezi altında steril ameliyathane şartlarında uygulanmaktadır.İç dudaklar kesilerek dış dudakların içerisinde kalması sağlanacaktır. Ameliyat süresi kullanılan tekniğe göre 30-60 dakika olmaktadır. Ameliyat esnasında kendiliğinden eriyen sütürlar kullanılacağı için dikiş probleminiz olumayacaktır. Operasyon sonrası normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından önerilen tedavileri muhakkak uygulamanız ve kişisel hikyen kurallarına dikkat etmekten başka yapılacak başka bir şey olmayacaktır.Çok ciddi rahatsızlık verecek ağrı ve sızı yaşanmaz. Oluşabilecek herhangi bir ağrı da ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir .Bu yaranın iyileşmesi 1 hafta içerisinde olmaktadır. Yara iyileşmesi ile ilgili bir sıkıntı yaşanmaz. Dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz. Operasyondan 3-4 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Benzer durumda dış dudaklarıda asimetrisi söz konusu olabilir. Onlarada aynı işlemler gerçekleştirilerek kadının hem kendini daha güzel, hemde daha güvenli hissetmesi sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. bazı bayanlarınkı dısarıya dogru cıkık bır sekılde oluyor ve cok cırkın bır goruntu ortaya cıkıyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?