Lazer epilasyon

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, lazer ışını ile vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesidir. Kliniğimizde son jenerasyon MeDioStar MIXT Diod Lazer kullanılmaktadır. FDA onaylı ve etkinliği klinik olarak saptanmış MeDioStar MIXT Diod Lazer, diod lazerlerin içinde en gelişmiş cihaz olup, esmer tenlilere bile güvenle uygulanabilmektedir. Mümkün olan en iyi sonucu almak için, MeDioStar miXT’nin cilt soğutma özelliği önemli ölçüde geliştirilmiştir. Bu yeni soğutma sistemi daha yüksek enerji yoğunluğunda dahi hassas uygulama imkanı vermektedir.

Lazer epilasyon cihazları kullandıkları dalga boylarına göre sınıflandırılırlar. Tıpta on yıllardan beri uygulanan lazer ile zaman içinde en etkin ve güvenli şekilde geliştirilmiştir. Ruby, alexadrite, nd-yag ve diod olmak üzere 4 gruptur. Diod lazer bu grubun içinde en etkili olanıdır. IPL de denilen foto epilasyon yöntemi sanılanın tersine lazer değildir.

Düşük dalga boyuna sahip cihazlarda ışın yalnızca yüzeye yakın kıl köklerini etkileyecek; daha derindeki kıl köklerine ulaşamayacağı için kesin ve kalıcı sonuca ulaşmak mümkün olmayacaktır. Yüksek dalga boyuna sahip cihazlar da genellikle leke tedavisi, kılcal damar tedavisi uygulamalarında kullanılmaktadır. Uygulama esnasında duyulan acı hissi diğer cihazlara göre daha fazla olduğundan ve bu durumun tedaviye olumlu bir etkisi olmadığından epilasyon uygulamalarında çok efektif değildir. Bu nedenle en efektif dalga boyu MeDioStar MIXT Diod Lazer Diod lazerde bulunmaktadır. Lazer epilasyon tüm dünyada hem bayanlarda hem de erkeklerde güvenle uygulanabilmektedir.

MeDioStar MIXT Diod Lazer diod lazer epilasyon cihazının diğer lazer epilasyon cihazlarına göre üstünlükleri:
· FDA onaylı: MeDioStar MIXT Diod Lazer, FDA (Food and Drug Administration) onaylı olup, lazer teknolojisinde günümüzde ulaşılmış en son noktadır.
· Esmerlerde Güvenli Epilasyon: MeDioStar MIXT Diod Lazer ile esmer ve bronz tenlilere hatta zencilere bile güvenle uygulanmaktadır.
· Yazın tedaviye ara verilmez: Esmer ve bronz tenlilere uygulanabildiğinden yazın tedaviye ara verilmez.
· Patentli soğutma sistemi: Tasarımı ile ödül almış patentli soğutma sistemi sayesinde cildi mükemmel soğuturken, kıla maksimum enerji gönderilebilir.
· Kalıcı Etki: MeDioStar MIXT Diod Lazer, diğer lazer cihazlarına oranla daha uzun dalga boyuna sahip olduğundan, lazer ışığının daha derine ulaşabilmesini ve tüm kıl köklerini tahrip etmesini sağlar.
· Yüz bölgesinde ve ince kıllarda güvenle uygulanır.

Lazer nedir?
Açık yazılışı ile “Light Amlification by Stimulated Emmition of Radiation” olan lazer, ışığın tek dalga boyunda düz bir demet halinde iletilmesidir. Cilde uygulandığında deriden geçerek kıl foliküldeki melanin pigmenti tarafından absorbe edilir.

Lazer epilasyondan kıl nasıl etkilenir?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi lazer uygulandığında kıl folikülündeki melanin pigmenti tarafından absorbe edilir ve burada ısı enerjisine dönüşür. Kıl kökündeki sıcaklık 60-70 dereceye ulaşı ve bu şekilde kıl kökünün tahrip edilir, kılın beslenmesi bozulur.

Kıl kökleri, vücudun çeşitli yerlerinde değişmekle birlikte derinin 2-5 mm altındadır. Lazer epilasyon cihazının dalga boyunun cilt altında ulaştığı mesafenin bu sınırlar içinde olması gerekmektedir. Aksi taktirde enerji kıl folikülüne ulaşamayacak ve böylece kıl tahrip olmayacaktır.

Lazer epilasyonda seçici fototermoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip etme) yöntemi ile kılı yok ederken çevredeki dokulara zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilasyon için cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır. MeDioStar MIXT Diod Lazer’ de uygulanacak kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre kişiye özel ayarlamalar yapılan cihaza entegre bilgisayar sistemi bulunmaktadır. Kişiye ve bölgeye özel en efektif dozların uzman doktorlar tarafından belirlenmesi gerekmektedir. uygulamanın olması gerekenden düşük değerle uygulanması seans sayısının artmasına veya tam tersi olması gerekenden yüksek olması ciltte yanık ve lekelenmelere yol açacaktır.

Lazer epilasyonun kaç seans uygulanması gerekmektedir?
Vücudumuzdaki kıllar tüm bölgeler için aynı anda 3 farklı evrede bulunmaktadır. Bu evreler anajen (aktif), katajen (dinlenme) ve telojen (dökülme) olarak adlandırılır. Her kıl bu evrelerden birbirinden bağımsız farklı zamanlarda geçer ve lazer epilasyon sadece anajen (aktif) dönemdeki kılları etkiler. Bu nedenle hiç bir cihazla tek seansta uygulanan bölgedeki tüm kılları yok etmek mümkün değildir. Tedavi süreci kişinin cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğuna bağlı olmakla birlikte ortalama 5 – 8 seans sürer.

Lazer ışını vücuda zarar verir mi?
Lazer ışını uygulandığı bölgede cilt altına 3-5 mm kadar ulaşabilir. Bu mesafede kıl folikülleri bulunmaktadır. En etkin dozda dahi daha derine inemez ve bu nedenle iç organlara zarar vermez. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.

Lazer epilasyonda ten rengi önemli midir? Esmerler lazer epilasyon yaptıramaz mı?
Lazer epilasyon için en ideal kombinasyon açık tenli ve koyu renk kıllı kişilerdir. Bu kombinasyonda dokuya zarar vermeden en yüksek değerleri kullanmak mümkündür. Yüksek enerji ile tedavi seans sayısını azaltacaktır. MeDioStar MIXT Diod Lazer’ de en açık ten renginden en koyu ten rengine kadar tüm cilt tiplerinde güvenle uygulanabilmektedir. Hatta zencilere bile epilasyon yapılabilmektedir. Cihazda bulunan bilgisayar sistemi ile uygulanacak kişinin cilt rengine göre uygun ayarlamalar yapılarak başarı ile uygulanmaktadır. Özellikle esmer / bronz tenlilerin, güvenli bir epilasyon tedavisi için MeDioStar MIXT Diod Lazer’ i tercih etmeleri gerekir.

Lazer epilasyon hangi bölgelere yapılır?
Tüm vücut bölgelerine uygulanabilir. Sadece hamilelere uygulanmaz.

Lazer epilasyonun yan etkisi var mıdır?
Lazer epilasyonun herhangi bir kalıcı yan etkisi yoktur. Uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarma olabilir, birkaç saat içerisinde düzelecektir.

Lazer epilasyon ne sıklıkta uygulanmalıdır?
Seanslar yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücut bölgelerinde 6-8 haftadır. Tedavi ilerledikçe kılların çıkışının gecikmesi ile birlikte seans aralıkları uzamaktadır.

İki seans arasında çıkan kıllara ne yapılmalıdır?
Uygulamadan sonra kıllar birkaç gün uzayacak ve 2 hafta içerisinde bir kısmı dökülecektir. Dökülmeyen kıllar kesinlikle iplik, cımbız, ağda, epilatör vb. Yöntemlerle alınmamalıdır. İki seans arasında makasla kesilebilir ve jiletle cilt üzerindekiler uzaklaştırılabilir.

Lazer epilasyonda seanslar ne kadar sürer?
Lazer epilasyon uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre farklı sürede tamamlanır. Büyük alanlar ortalama 1-2 saat sürebileceği gibi; bıyık, çene gibi küçük bölgeler 5 dakika gibi sürede tamamlanmaktadır.

Lazer epilasyonda uygulama sırasında ağrı/acı olur mu?
MeDioStar MIXT Diod Lazer’ de patentli soğutma sistemi vardır bu sayede cildi uygulama esnasında soğutur ve acıyı en aza indirir. Uygulama esnasında hafif batma tarzında bir his oluşacaktır. MeDioStar MIXT Diod Lazer ağrısız tip cihaz olup, uygulama lokal anestezi gerektirmez.

Yazın tedaviye ara verilmeli mi? Solaryuma girenler lazer yaptırabilir mi?
Lazer epilasyon yukarıdada belirttiğimiz gibi açık tenli kişilerde daha yüksek enerji değerlerinde çalışılabileceğinden daha kısa sürede tamamlanan bir yöntemdir. Ancak MeDioStar MIXT Diod Lazer’ de bulunan bilgisayar sistemi sayesinde kişinin cilt rengine göre yapılan ayarlamalar ile bronz tenlilere uygulama yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Bu nedenle tedaviye yazın ara verilmez. Uygulama öncesinde ve sonrasında bir hafta süreyle solaryum veya bronzlaşmak amacıyla güneşe çıkılmaması yeterlidir.

Lazer epilasyonu kimler uygular?
Lazer epilasyon uygulamasının güvenli ve etkin bir şekilde yapılması için kişinin kıl ve cilt tipine göre değişen değerlerle yapılması büyük önem taşımaktadır. Güvenli, kalıcı ve kısa sürede tamamlanan bir tedavi için cilde gönderilecek ışınının dokuya zarar vermeden kıl kökünde maksimum tahribat yapması gerekmektedir. Buna göre ışının joule cinsinden enerji değeri ve milisaniye cinsinden gönderilme süresi ve sıklığı kişinin cilt rengi, kıl rengi, kalınlığı ve yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle lazer uygulamaları uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Erkeklerde lazer epilasyon uygulamaları nasıl yapılmaktadır?
Söz konusu istenmeyen tüy olduğunda bayanlar kadar erkekler de lazer epilasyon uygulaması yaptırmaktadır. En fazla tercih edilen bölgeler sakal üzeri (elmacık kemiği), kaş arası, ense, boyun, ellerdeki tüyler, omuz, sırt ve göğüstür.

Lazer epilasyon yöntemi ile ortalama 5-8 seans gibi bir süreçte kıl kökleri tamamıyla tahrip edilebileceği gibi, uygulama 2-3 seans yapıldıktan sonra bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi de mümkündür.

Lazer epilasyon uygulaması kadın veya erkekte değişmez. Erkeklerin kılları bayanlara göre daha kalın ve melanin açısından daha zengin olduğundan enejiden daha fazla etkilenir, böylelikle kısa sürede tatmin edici sonuçlar alınmaktadır.

LAZER EPİLASYONDA FİYATLANDIRMA NEYE GÖRE YAPILIR?
Ücretler uygulama alanına göre değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

13 yorum

 1. “IPL de denilen foto epilasyon yöntemi sanılanın tersine lazer değildir.” diye bir ayrıntıya takıldım, bir kaç arkadaşımda foto epilasyondan kesin sonuç alamadığını söylüyordu. “MeDioStar MIXT Diod Lazer’ de uygulanacak kişinin cilt ve kıl özelliklerine göre kişiye özel ayarlamalar yapılan cihaza entegre bilgisayar sistemi bulunmaktadır.” Güven konusunda bu iyi bir açıklama olmuş, lakin bu lazer epilasyon yöntemi, diğerlerine göre daha mı masraflı olur? Bu sorunun cevabını nerden temin edebiliriz?…

 2. kadınlarda istenmeyen tüyler sanırım hormon dengesizliğinden oluyo
  bu istenmeyen tüyleri cımbız veya ağda yaptırmakta çok kötü oluyo
  yüzü tahriş ediyo
  en iyisi lazer tedavisi sanırım ama fiyatları nasıl acaba 🙂

 3. Lazer epilasyon uzun zamandan beridir kullanılıyor. Bu işlemi yaptırırken kesinlikle uzmana yaptırmak lazım. Özellikle yüz bölgesi çok hassas ve insanların ilk göze çarpan yeri olduğundan dikkat edilmesi gerekiyor. Zamanla buradaki tüylerin azaldığı söyleniyor. Ama öncelikle bence hormonal bir kontrol gerekli. Çünkü tanıdığım bazı kişilerde azalma olmadı. Hormonal denge bozuksa yeni baştan tüylenmeler meydana geldi. Sağlık için her şekilde dikkatli olmak lazım.

 4. arkadaslar selam,

  sizlere kesinlikle diot lazer tedavisi onermekteyim ben yaptirmistim gecen sene ve inanin foroepilasyon ve diger ne var ise (herkes kendi urununu oveuyor ya) hepsini arastirdim ancak arkadaslarimin tavsiyesi ile diot lazer tedavisi aldim ve sonuclar muhtesem, hatta cihazimin adi soprano xl idi seri atis yaptigi icin acida vermiyor idi, isterseniz aratin googledan ve bakin derim tavsiyelerim bu dogrultuda, sevgiler

 5. benim arkadaşımın böyle bir sorunu var ama korkudan yaptıramıyor…eskiden kullandığı bir ilacın yan etkisinden yüzünde erkek gibi tüyler çıkıyor..tabi ki dışarıdaki insanların dikkatini çekiyor..gerçekten psikolojisi çok bozuk ama bunun fiyatlrını da verirseniz bu yazıyı ona ulaştırıcam…

 6. ya nasıl oluyor sonrasında yan etkılerı varmı acaba birde ortalama kaç seans olur 🙂

 7. Vallahi ben başladım ama devam edemedim. Çok canımı yakmıştı o lazer ışınları,ki benim acı eşiğim yüksektir öyle kolay kolay canım yanmaz. Tabii yapan yer de çok önemli. Dayanıp o acılara şu anda sonuçtan memnun halde gezenlere de hayranım yani. 🙂

 8. lazer epilasyon için gittiğim yer de aldığım sonuçlar beni bir hayli şaşırttı karşılamaları ve ilgi alakaları çok hoşuma gitti bünyelerinde farklı cihazlar tepsik ederim hepsini Nefertiti Güzellik Çapa Şubesi

 9. bu uygulamayı cok merak edıyorum acaba ercekten tamamen kurtuyomuz bu tuylerden.

 10. Sevda hanimefendiye katiliyorum, bende 1 ay once yaz olmasina ragmen soprano xl lazer cihazina girdim ve inanilmaz mutluyum, acisiz masaj gibiydi.

 11. denemeyi düşündüğüm tek estetik operasyon ama fiyatları işte düşünmekle devam ediyom

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?