Leke ve Şarap Lekesi (Port-wine stain) Tedavisi

Leke ve Şarap Lekesi (Port-wine stain) Tedavisi

Leke ve Şarap Lekesi (Port-wine stain) Tedavisi:Şarap lekesi, her bin bebekten birinde doğum sırasında görülen, başlangıçta açık pembe renkte olup yıllar içinde koyulaşarak morumsu renge dönüşebilen ve çeşitli büyüklükte olabilen lekelerdir. Önce düz olan bu lekelerin zaman içerisinde yüzeyi sıklıkla kabalaşır ve üzerinde kabarıklıklar gelişebilir. En sık baş ve boyun bölgesinde görülür ve kendiliğinden geçmez. Hasta ömür boyu taşımak zorunda olduğu bu lekelerden lazer yöntemiyle kurtulabilir. Lazer; kılcal damarlarda, kiraz angiomlarında, rozasada (gülleme), gerilemeyen strawberry (çilek) hemanjiom da dahil olmak üzere vasküler lezyonların tedavisinde ve güneş hasarına bağlı yaşlanma tedavisinde en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Kliniğimizde, cilt lekelerinin tipine göre farklı lazer başlıkları kullanılmaktadır.
Leke ve Şarap Lekesi Tedavisi Sıkça Sorulan Sorular
Lazer uygulaması sırasında acı hissi olur mu?
Lazerle yapılan bu tedavi sırasında sadece lastik çarpmasını andıran hafif bir acı duyulur. Uygulama kolaydır ve seanslar halinde yapılır.
Leke tedavisinde lazer dışında alternatif tedavi yöntemleri var mıdır?
Lazer tedavisi öncesi uzman doktor tarafından dikkatli bir değerlendirme yapılmalıdır. Bazı durumlarda örneğin; karışık tipteki ve/veya kitle oluşturan kavernöz tipteki hemanjiyomlarda cerrahi tedavi gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?