Saç Ekimi Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekimi Sıkça Sorulan Sorular

kadinca.net/estetik

Kimler Saç Ektirebilir?
Saç ekimi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saçı olan kişilerdir. Bu kişilerde FUT ve FUE yöntemlerinin her ikisi de kullanılabilir. saç ekimiSaç ekimi operasyona uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kılı olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç ekim yöntemi FUE’ dir. Modern tekniklerin saç ekimi cerrahisinin geliştirmesi ile birçok erkek geçmişte saç nakli cerrahisine uygun aday değilken bugün uygun aday haline gelmiştir. Büyük greftlerın kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki greftlerin kullanımı ile doğal görünümlere bırakmış ve gelişen yeni aletler ile birlikte her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağlanmıştır. Donör dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır. Donör dominansı veya baskın vericilik, saç naklindeki başarıyı sağlayan bilimsel temeldir.
Kimler Saç Ektiremez?
Saç nakli her yaşta uygulanabilir. Bununla birlikte ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciğer ya da ağır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.
Saç Ekimi Operasyonu ağrı hissi verir mi?
Saç ekimi esnasında lokal anestezi yapıldığı için ağrı duyulmaz. Lokal anestezinin etkisi bir gün sonra geçtiğinde ağrı kesici kullanılabilir.
Saç Nakli sonrasında nasıl bir bakım yapmak gerekir?
Saç operasyonundan sonra baş bölgesi pansumanla kapatılır. Bir hafta kapalı kalır. Daha sonra yıkamaya izin verilir. Yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılır ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanır.
Saç ekimi operasyonunun yan etkisi var mıdır?
Kanama, infeksiyon, kist oluşumu, saç büyümemesi ve yara izi gibi saç naklinin istenmeyen yan etkileri oldukça nadir görülür. Modern saç nakli cerrahisi rahat ve kolaydır, sonuçları ise mükemmeldir. Ömür boyu devam edebilen bir süreç olan saç dökülmesi erkeklerin çoğunda (erkeklik hormonlarından dolayı) 40–45 yaşına kadar oluşur. Bu yaştan sonraki yaşlanma sürecinde kafada bulunan tüm saçlar incelir. Modern teknikler ile daha fazla sayıda saç nakli daha az sayıda işlem ile gerçekleştirilebilmektedir.
Ekilen saçlar dökülür mü?
Ense bölgesinde bulunan saçlar daha kalın ve dayanıklı olduğu için ekildiklerinde dökülmezler.
Saç ekimi sırasında ağrı olur mu?
Saç ekimi sırasında lokal aneztezi yapıldğından ağrı olmaz.
Ekilen saçlar uzar mı? Özel bakım gerektirir mi?
Ekilen bu saçlar size ait olduğundan uzar ve daha önce yaptığınız her işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz.
Ekilen saçlar ne zaman çıkarak kellik görüntüsünü yok eder?
FUT yöntemi ile saç ekimi yaptırdıysanız 3 ay FUE ile yaptırdıysanız 5–8 ay arasında değişen bir süre sonucunda saçlarınız doğal görünümü alır.
Saç ekimi sonrasında normal hayatıma ne zaman dönebilirim?
Saç ekimi operasyonu tamamlandıktan hemen sonra bile işinize devam edebilirsiniz. Ancak çok ağır ve tozlu işlerde çalışıyorsanız bir iki günlük izin almanız yeterlidir.
Saç ekimini kim yapmalıdır?
Saç ekimini bu konuda tecrübeli ve ekip çalışması yapan plastik cerrahi uzmanları yaptırmalıdır.
Bir insanda ne kadar saç vardır? Yaş ilerledikçe bu sayı değişir mi?
Bir insanın kafa derisindeki saç teli sayısı 100.000 ile 150.000 arasında değişir. Yeni doğan bir bebeğin kafa derisinin santimetre karesinde 1.000 saç bulunur. 25 yaşındaki bir insanda bu sayı 600’ lere kadar düşer. 30 ile 50 yaşları arasında saç yoğunluğu 250–300 civarındadır. Belirgin saç dökülmesi olmadığı sürece saç yoğunluğu yaş arttıkça azalır.
Tek bir saç telinin ömrü ne kadardır?
Belirli bir yaşam döngüsü geçiren saç teli ortalama 4–6 yıl arasında ömrünü tamamlar.
Saç ekme işleminin süresi ne kadardır?
Ekilecek bölgenin açıklık derecesine göre değişip yaklaşık üç saat kadardır.
Sık şampuan kullanımı saç dökülmesine neden olur mu?
Eğer şampuanlar saç dökülmesine neden olsaydı, kafa derisinde, yüzde, omuz ve boyunda da aynı tip alerjik veya cilt reaksiyonlarının olması gerekirdi.
Günlük normal olan saç dökülme miktarı ne kadardır?
Tarama, yıkama ve benzeri işlemler sırasında normal olan saç dökülme 50 ile 100 tel arasındadır.
Saç jölesi, saç spreyi ya da saç köpüğü kullanmak saç dökülmesine neden olur mu?
Saç dökülmesinin başlangıcı derinizin altındaki dermis denilen tabakada başladığı için saça direkt olarak dışarıdan etki eden hiçbir madde bu tabakaya erişemez ve bu nedenle saç dökülmesine etki edemezler.
Saç ekimi operasyonunun yan etkisi var mıdır?
Kanama, infeksiyon, kist oluşumu, saç büyümemesi ve yara izi gibi saç naklinin istenmeyen yan etkileri oldukça nadir görülür. Modern saç nakli cerrahisi rahat ve kolaydır, sonuçları ise mükemmeldir. Ömür boyu devam edebilen bir süreç olan saç dökülmesi erkeklerin çoğunda (erkeklik hormonlarından dolayı) 40-45 yaşına kadar oluşur. Bu yaştan sonraki yaşlanma sürecinde kafada bulunan tüm saçlar incelir. Modern teknikler ile daha fazla sayıda saç nakli daha az sayıda işlem ile gerçekleştirilebilmektedir.
Saç dökülmesinde erkek hastalar İçin Noorwood sınıflaması nedir?
Sınıf 1 Adrogenetik saç dökülmesi:
Bu saç dökülmesi sınıfında saç hiç dkülmemiştir ve ön saç çizigisi çok az gerilemiştir ya da hiç gerilememiştir. Saç ekimi ihtiyacı görülmemektedir.

Sınıf 2 Androgenetik saç dökülmesi:
Kellik olarak nitelendirilebilinecek bu saç dökülmesi şemasında saç çizgisi şakakları kısmen de olsa boş bırakacak şekilde gerilemiştir.

Sınıf 3 Andogenetik saç dökülmesi:
Ön saç çizgisi kafanın ön kısmında adacık bırakmayacak şekilde gerilemiştir. Saç ekimi ihtiyacı bu seviyede görülmektedir.

Sınıf 4 Verteks Androgenetik saç dökülmesi:
Saç dökülmesi özellikle tepe noktasında başlamıştır. Bunun yanı sıra on saç çizgisinde de gerileme görülebilir.

Sınıf 5 Androgenetik saç dökülmesi:
Ön saç çizgisindeki gerileme daha fazla, şakaklar daha da saçsızdır. Tepedeki saçsızlık ta daha fazladır. Saç tepe ile on saç çizgisi arasında ince bir şerit halinde bulunur.

Sınıf 6 Androgenetik saç dökülmesi:
Ön ve tepe saçsız alanları arasında çok inde bir çizgi bulunur. Saç ekimi ihtiyacı daha da artmıştır.
Sınıf 7 Androgenetik saç dökülmesi:
On boş alan ile tepe boş alanı birleşmiştir. Ön ve tepe kısınlarında saç çok seyrek bir biçimde bulunur veya hiç buluınmaz.

Sınıf 8 Androgenetik saç dökülmesi:
Bu saç dökülmesi tipinde saç yan ve vertex (arka) bolgelerde seyrek veya yoğun olarak bulunur. Saç yoğunluğu yeterli olması durumunda saç ekimi sorunsuzca yapılabilinir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?