Sıkça sorulan sorular

1-Estetik Cerrahi Nedir? Rekonstrüktif Cerrahi Nedir?

Estetik cerrahi şekil düzeltme cerrahisidir. Bir başka deyişle şekil ve\veya ölçüleri bozuk olan doku ve organların şeklinin hastanın beğenisi ve ideal anatomik ölçüler doğrultusunda değiştirilmesidir. Örnek: küçük olan memelerin silikon protez ile büyütülmesi gibi. Rekonstrüktif cerrahi ise onarım cerrahisidir. Doğuştan eksik veya kusurlu olan, ya da kaza, yanık, tümör ameliyatı sonucu yok olan ya da şekli bozulan organların yeniden oluşturulmasıdır. Örnek: kanser sonucu alınan memenin yeniden oluşturulması gibi.

2-Estetik Ameliyatlar Ağrılı mıdır?

Bir çok estetik ameliyatı sadece deri ve deri altı dokularını ilgilendirdiğinden ağrılı değildir. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ameliyatları, ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

3-Ameliyat İzi Kalır mı?

Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı vardır. Estetik ameliyat için uygun ameliyat malzemesi ve özel sütür materyalleri kullanılır , çok az da olsa, mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda bu izler bir yerlere gizlenir. Örneğin burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, göz kapağı estetiği ameliyatlarında göz kapağı içinde, kulak operasyonlarında kulak arkasına gibi. Karın germe operasyonlarında ise iz sezaryan izinden biraz daha uzun olup bikini bölgesinde saklı kalır.Liposuction (yağ çekme) işlemi hiç iz bırakmaz. Bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamını gizlemek mümkün değildir. Örneğin meme küçültme ameliyatlarında olduğu gibi.

4-Silikon Kanser Yapar mı?

Asla böyle bir kanıt yoktur. Silikonsuz bir kadının kanser riski ile silikonlu olanın aynıdır. Silikon aynı zamanda meme dokusunu öne çıkardığı için olası kanserin saptanabilmesini kolaylaştırır.

5-Silikon Patlar mı?

Yapılan çalışmalar ile protezler bir insanın hayatta kalamayacağı yüksek ve düşük basınçlara maruz bırakılmış ve herhangi bir problem görülmemiştir.

6-Silikonların Belirli Bir Ömrü Var mı?

Standart silikon implantların belirli yani sınırlı bir ömrü bulunmamaktadır. Uygulanan kişiler bir ömür boyu taşıyabilmektedirler.

7-Silikon Emzirmeye Engel mi?

Silikon implant uygulamasının emzirmeye hiçbir zararı yoktur.

8-Karın Germe Operasyonundan Sonra Doğum Yapılabilinir mi?

En az 1 sene beklemek kaydıyla hamile kalıp doğum yapılabilir.

9-Benleri Aldırmak Kanser Yapar mı?

Yanlış bir inançtır. Zaten kanser olan veya riski taşıyan benlerin bugün bilinen başlıca tedavisi eksizyon yani cerrahi olarak alınmasıdır.

10-Yeni Olmuş Yara ve Yanık, Dövme v.s İzler Hemen Müdahale Edilmeli mi?

En az 6 ay beklenerek izin son şekli görülüp düzeltme yapılması en sağlıklısıdır. Bu süre içinde daha az izin kalmasını sağlamak için doktorunuzla görüşüp önerileri dikkate almanız önemlidir. Yara ve yanık izleri hiçbir zaman tamamen yok edilemez. Bunlar ancak küçültülebilir yada hafifletilebilir. Yapılacak estetik ameliyat sonucunda ortaya çıkan yeni görünümün ne oranda başarılı olabileceği kişinin cilt yapısına, yaşına, yara ve yanık izinin boyutlarına, vücuttaki yerine, derinliğine göre değişir.

11-Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi?

Ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese uygulanabilir. Ancak bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, ya da o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin dudak yarığı ortalama bebek 2 aylıkken, damak yarığı ameliyatı 1 yaşında, kepçe kulak ameliyatı 5-6 yaşında, meme büyütme estetiği ve burun estetiği 17 yaş üzerindekilere ve yüz germe ameliyatları 40 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

12-Riskleri Nelerdir?

Estetik ameliyatların riskleri diğer cerrahi girişimlerin tümünde olduğu gibi kişinin genel sağlık sorunlarından kaynaklanabilecek risklerdir. Bunun dışında estetik ameliyatların kendilerinden kaynaklanan tehlikeler yoktur. Estetik ameliyat hayati organ ve dokularla ilgili bir girişim olmadığından hastaların sağlığının ya da yaşamının riske edilmesi söz konusu değildir.

13-Hipertansiyon, Şeker, Kalp Hastalıkları Estetik Operasyona Engel mi?

Bu durumlarda da kontrollü girişimler yapılmaktadır.Ancak gerekli testler sonrası değerlendirme daha uygun olur.

14-Estetik Ameliyatlar Her Yerde Yapılabilir mi?

Hayati organ ameliyatları gibi riskli olmasalar da, estetik ameliyatlar da tüm diğer cerrahi girişimlerde olduğu gibi alınması gereken bir takım önlemler vardır. Bu önlemler ancak tam teşekküllü hastanelerin teknik donanımı ile sağlanabilir. Bunun dışında muayenehane, dispanser, poliklinik, teşhis merkezi ve benzeri yerlerde ameliyat yapılması hem yasal değildir, hem de son derece sakıncalıdır.

15-Ne Kadar Sürede İyileşilir?

Estetik ameliyat sonrasında genellikle aynı gün eve gitmek mümkündür. Bazı durumlarda ise 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından yararlıdır. Seyrek olarak 2-3 gün hastanede kalmayı gerektiren durumlarda söz konusu olabilir. İyileşme süreci, yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması 1 hafta içinde tamamlanır. Yapılan girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır.

16-Oluşturulacak Şekli Önceden Görebilir miyim?

Evet. Daha önce estetik ameliyat olmuş kişilerin resimlerini, olası şekilleri ve eğer varsa dikiş izlerini görebileceğiniz gibi kendi görüntünüzün bilgisayar ekranında rötuşlanması ile neler yapılabileceğini, bunun size yakışıp yakışmadığını, ya da çeşitli şekil seçeneklerini görebilirsiniz. Bu konuda hekimle birlikte karar verebilir ve yanlış anlamaların,estetik ameliyat sonrası olası hayal kırıklıklarının önüne geçebilirsiniz. Estetik ameliyatlar tıbbi zorunluluktan değil, hastanın isteği doğrultusunda yapıldığından oluşturulacak yeni şekilde hastanın söz sahibi olması mutlak gereklidir.

17- Sigara İçilmesinin Estetik Operasyona Etkisi Var mı?

Sigara içindeki toksik maddelerden dolayı dokular ve yara iyileşmesi üzerine olumsuz etkilidir. Estetik cerrahide sigara direkt olarak kalacak izleri etkiler.

18-Sağlık Sigortaları Estetik Operasyonları Karşılar mı?

Hiçbir sağlık sigortası bu operasyonları karşılamamaktadır.

19-Sonucun Mükemmel Olması İçin Ne Yapabilirim?

Operasyon sonrası doktorunuzun önerileri dışına çıkmamalısınız. Ameliyat sonrası pansuman ve kontrollere çağırılacaksınız. Kontrolleri geciktirmeyin ve verilen ilaçları kullanın.

20-Maliyet Neye Göre Belirleniyor?

Maliyeti etkileyen faktörler kullanılan malzeme, ameliyat süresi, anestezi şekli, ameliyatın riskidir. Estetik cerrahinin sadece bir cerrahi branş değil sanat olduğu unutulmamalıdır. Maliyetten çok ameliyatın mükemmel olması önemlidir

21- Burun estetiği ve ameliyatları ile ilgili genel bilgiler için tıklayınız.

22 – Doktor seçimini yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Doktor seçimi, hayatınızda alacağınız en önemli kararlardan biridir. Sonuç olarak, kendi vücudunuzu emanet edeceğiniz kişiyi seçeceksiniz. Doğru hekimi bulmak, istenilen sonucu almak için atılmış en önemli adımdır. Bu nedenle, olmayı istediğiniz ameliyatı en iyi yapan cerrahı bulabilmek için zaman ayırmak zorundasınız .

En doğru yöntemlerdem bir tanesi, yakın çevrenizden ve özellikle bu ameliyatı daha önce geçirmiş birinden tavsiye istemektir. Ayrıca, sağlık alanında çalışan tanıdıklarınız da iyi bir danışmandır. Çünkü bu kişiler, cerrahı ameliyat yaparken birebir görebilme şansına sahip kişilerdir, doktorun ameliyat esnasındaki tavırlarını, rahat olup olmadığını ve tecrübesini doğru bir şekilde değerlendirebilirler. Bu açıdan bakıldığında ; anestezi doktorları ve ameliyat hemşireleri ilk danışacağınız kişiler arasında olmalıdır. Eğer bu meslek grubundan kişileri tanımıyorsanız, ameliyat olmayı düşündüğünüz cerrah, hangi hastanede ameliyat yapıyor ise o hastaneye gidip araştırma yapmanız da doğru seçimi yapmak için ikinci bir yol olabilir. Eğer mantıklı bir şekilde yaklaşırsanız hastane çalışanları bu konuda mutlaka yardımcı olacaklardır.

Doktor seçerken yapılacak en büyük hatalardan biri, cerrahın kişisel tecrübelerinin ne kadar önemli olduğunu dikkate almadan, olmayı düşündüğünüz ameliyatı her cerrahın yapabileceğini düşünmek ve öncelikle ameliyatın fiyatını sorgulamaktır. Her gün mail adresime öncelikle ameliyat ücretini merak eden kişilerden çok sayıda mesaj gelmektedir. Ben öncelikle fiyat kriterinin sorgulanmasını olayın ciddiyetinin tam olarak anlaşılamamış olmasına bağlıyorum. Elbette fiyat da önemli bir kriterdir ama, böyle bir durumda sorulması gereken ilk soru olamamalıdır diye düşünüyorum. En basit şekliyle düşünüldüğünde herhangi bir eşya satın alırken bile, onu beğenirseniz ondan sonra fiyatını düşünürsünüz, bir şeyi beğenmez iseniz fiyatını sormazsınız bile. Bütün ameliyatların sonucu, özellikle de estetik ameliyatların sonucu cerrahın eğitimine, tecrübesine, kişisel yeteneğine bağlı olarak değişir. Ve asla standart değildir. Ameliyatı yapan cerraha göre, mükemmelden kötüye kadar değişebilir.

Ameliyatınızı olmayı düşündüğünüz cerrahta ilk sorgulayacağınız özellik uzmanlık eğitimi sırasın da estetik plastik cerrahi eğitimi alıp almadığı, o konu üzerindeki deneyimi, el becerisi, bu ameliyatı daha önce kaç kere yapmış olduğu ve yapmaya devam edip etmediği olmalıdır.

Cerrahın, tıp alanındaki gelişmeleri ne kadar takip ettiği, kongre ve kurslara ne sıklıkla katıldığı, bu toplantılarda yaptıklarını sunup sunmadığı, uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde estetik plastik cerrahi ile ilgili bilimsel yazılarının olup olmadığı ve bu yazılarının sürekliliği de araştırılması gereken önemli özellikler içinde yer almalıdır. Çünkü bir estetik plastik cerrahın kendini sürekli yenilemesi ameliyatlar hakkındaki gelişmeleri takip etmesi hatta bu gelişmelere katkıda bulunması gerekmektedir.

Seçeceğiniz cerrahın ameliyatlarını nerede yaptığı, hastanenin kalitesi ve tam teşekküllü olup olmadığı da önemli konular arasındadır. Hastasının sağlığına önem veren, işine saygısı olan bir cerrah, kendisine başvuran hastaya, daha düşük fiyat sunabilmek adına hastane kalitesinden asla taviz vermemelidir.

Önemli konulardan biri de, estetik cerrahi ameliyatları yapan bir cerrahın; bu ameliyat sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilecek istenmeyen durumları (komplikasyonlar) zamanında tanıyıp fark edebilme, buna bağlı olarak da gerekli müdahaleyi zamanında ve doğru olarak yapabilme bilgi ve becerisine sahip olmasıdır. Böyle bir yeterliliği bir cerrahın sağlayabilmesi için, 6 yıl gibi uzun bir süre olan estetik plastik cerrahi ihtisasını yapmış, bu dalda uzmanlık belgesi almış ve uzun bir süre yeterli sayıda bu ameliyatları yapıyor olması gerekmektedir.

İnternet ortamında yapılan yazışmalar yalnızca bir ön bilgi niteliği taşır ve belli bir güven ortamı yaratır. Fakat doğru karar verebilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, hekiminizi seçme kararı vermeden önce mutlaka yüz yüze görüşmenizdir. İyi bir hekim, ameliyatla ilgili komplikasyonları ve iyileşme sürecini hastasına detaylı bir şekilde anlatmalı, daha önce opere ettiği hasta resimlerinden örnekler göstermelidir.

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM