Vazgeçilmez Sütlü Tatlılar

Vazgeçilmez Sütlü Tatlılar

Eskiden buluşmalar, sözleşmeler muhallebicilerde olurdu. Muhallebinin daha doğrusu sütten yapılmış özel lezzetlerin kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Pasta tarifleri kültürümüze çok sonradan girmiş olup sütlü tatlılar çok eski yıllardan beri sofralarımızı şenlendirmiştir. Sütlü tatlı yapmak için kıtlık zamanlarında bile diğer malzemelere oranla daha kolay bulunan malzemeler kullanılmaktadır. Sütlü tatlılar, süt şeker, pirinç gibi ana malzemelerden yapılmaktadır. Bu kadar az malzeme ile bu kadar harika lezzeti bizim atalarımız üretmiştir. En temel malzeme olan süt hem besleyici hem de kolaylıkla bulunan bir ürün olduğundan her dönem sütlü tatlılar tercih sırasında yerini korumuştur. Yapımı kolay olan bu tatlar hafif olduğundan bünyeyi de yormamaktadır.

Özellikle Ramazan ayında yapılan iftarlarda uzun süre aç kalan bünyeyi yormamak için pasta tarifleri değil de daha hafif olduğundan sütlü tatlı çeşitlerinden olan Güllaç tercih edilmektedir. Osmanlı mutfağının yemeklerine bakıldığında çok ağır et yemekleri olduğu görülecektir. Özellikle ağır yemeklerin yapıldığı sofralarda daha hafif olan sütlü tatlılar ikram edilmelidir. Tabi şerbetli hamur tatlılarının bizim kültürümüzde yeri vardır fakat bu tür tatlıların hafif olmasından dolayı duruma göre daha çok tercih edilmektedir. Sütlü tatlılar denilince mutfaklarımızın vazgeçilmezleri Sütlaç, Sakızlı Muhallebi, Kazandibi, Tavukgöğsü, Salep, Sütlü gibi lezzetler aklımıza gelmektedir. İnek, manda veya keçi sütünden yapılan bu tatlılar besleyici olmasından dolayı çocuklar için daha çok tercih edilmelidir.

Çocuklar geleneklerimizdeki Tavukgöğsü, Kazandibi, Muhallebi gibi lezzetleri biraz daha az tercih etmektedirler. Oysaki onların çok sevdikleri ve özellikle yaz aylarında doyasıya tükettikleri dondurma da bu tatlılar arasında olup dünyanın beğenerek tükettiği bir lezzettir. Bisküvili pasta tarifi yapımı kolay olduğundan acil durumlarda hemen yapılmaktadır. Sütlü tatlılar da aslında yapımı zor olmamakla birlikte süt soğuduğunda lezzetini ortaya çıkardığından soğuması için beklemek gerekmektedir. Beklendiğinden dolayı biraz vakit almaktadır. Sütlü tatlılar dünyanın her köşesinde farklı şekilde yapılmaktadır. Sütlü tatlı olarak Fransızlar Crembrule, İngilizler Supangle, İtalyanlar Pannacotta, Balkanlar Triliçe, Amerikalılar krema yapmakta ve tüketmektedir. Süte yakışan tarçın, kaküle, karanfil, vanilya, Hindistan cevizi, damla sakızı aroma vermek için kullanılabilir. Daha fazla tatlı, pasta, börek, salata kısacası tüm yiyecek ve içecek tarifleri için lütfen https://www.sahrapsoysal.com/ sitemizi ziyaret ediniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?