Yağ Emme (Liposuction)

Yağ Emme (Liposuction)

Liposuction, vücuda yeni şekil vermek amacıyla, yağların vakumla emilmesi işlemidir. Bu işleme Body Sculpturing, Body Counturing, Liposhaping gibi isimler de verilmektedir. Ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılır ve emilecek yağın miktarına bağlı olarak 1–4 saat arasında sürebilir. Vücudun çeşitli yerlerinde gizli kalacak 0,5 mm’lik kesilerle yağ tabakasına girilerek yağlar emilir. Liposuction (Yağ Aldırma) sonrası özel korseler giydirilir. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Korsenin altı hafta kadar giyilmesi önerilmektedir.Liposuction (Yağ Emme) Sıkça Sorulan Sorular:Liposuction (Yağ Aldırma) kimlere yapılmalıdır?
Liposuction, egzersiz ve düzenli diyet programına rağmen, istenilen cevabı alamayan bu inatçı yağ birikintilerinin olduğu kişilerde uygulanmaktadır. Unutulmamalıdır ki vücut hatlarının düzeltilmesi için yapılan liposuction kesinlikle bir zayıflama operasyonu değildir.
Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?
Liposuction ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir. Alan büyüdükçe lokal anestezi şansı azalır. Emilecek yağın miktarına bağlı olarak 1-4 saat kadar sürer. Vücudun çeşitli yerlerinde gizli kalacak 0.5 mm’lik kesilerle girilerek yağ emilir. Liposuction (Yağ Aldırma) sonrası özel korseler giydirilir. Genel anestezi altında yapılıyorsa 1-2 gün yatırıldıktan sonra taburcu edilir. Korsenin altı hafta kadar giyilmesi önerilir.
Liposuction ameliyatının riskleri nelerdir?
Yağ alınan bölgelerde şişlikler – morluklar ve uyuşukluk olabilir. Bunlar kendiliğinden düzelir.

Liposuction işleminden sonra en önemli komplikasyon yağ alınan bölgelerde engebeli bir görüntü oluşabilmesidir. Bunun iki önemli nedeni vardır. Bunlardan biri, kişinin ameliyat sonrası büyük miktarda kilo alıp vermesidir. İkincisi de bu işlemin deneyimsiz bir uzman tarafından yapılmasıdır. Fakat bu komplikasyon çözümsüz değildir. Bir takım rötuş işlemleri ile giderilebilmektedir.

Emboli çok düşük bir ihtimalle olabilen önemli bir problemdir. Özellikle çok miktardaki yağ alımlarında ve bunun için özellikle riskli sayılabilecek (varisli hastalar, yaşlı hastalar) kişilerde karşılaşılabilecek bir komplikasyondur. Konusunda yeterince uzmanlaşmış kişilerin yaptığı liposuction’ dan sonra bu komplikasyon neredeyse artık gözükmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Tedavi süresince ve tedavi ertesi hastalara ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?