Yara izleri ( ameliyat,yanık,cam,jilet,bıçak ) tedavisi

Yara izleri ( ameliyat,yanık,cam,jilet,bıçak ) tedavisi

Yara izleri (skar), kişinin dış görünümdeki estetiğini bozmaları, istenmeyen anıları hatırlatmış olmaları ve çoğu kezde kaşıntı-kabarma gibi şikayetlerin sebebleri olurlar. Bu nedenle de hem tedavi amaçlı olarak hem de estetiği sağlayabilmek için, tedavileri plastik cerrahi açısından her zaman önemli bir yer tutmaktadır.Kazalara, yanıklara, geçirilmiş cerrahi işlemlere ya da kişinin kendi vücudunda yaptığı travmalara bağlı olarak oluşabilen izlerin tedavisinde her geçen gün gelişen teknolojik uygulamaların hedefi izi en belirsiz hale getirmektir.

İz tedavisi, izin oluş şekli, oluş zamanı, yaralıyıcı alettin türü, yaralanma sonrası uygulanan tedavi, kişinin vucudunun yaraya verdiği reaksiyon gibi bir çok etkene bağlıdır. İz tedavisindeki protokollerde bu etkenlere bağlı olarak değişmektedir.
Plastik cerrahi sanatının hedefi, izi en az belirsiz hale getirmektir. Bu konuda çeşitli araştırmalar devam ederken, biz plastik cerrahlar yaptığımız operasyonlarda izleri saklamayı ve olabilecek en estetik sonucu yakalamayı hedefleriz. Ancak, acil cerrahi olaylardan, kazalardan, bıçak, cam, falçata, jilet gibi tedavi edilmemiş kesici alet yaralanmaları sonrasındaki bazı yaraların iyileşme izleri gerçekten kabul edilebilir gibi değildir. Tedavide bu izleri daha belirsiz hale getirmeye çalışırız.

Tedavilerin zamanlamasıda yaranın durumuna ve hastaya göre planlanmaktadır. Bazı yaralarda tedaviye hemen başlanabilirken, bazılarında yara olgunlaşması olan ortalama 6 ay beklenebilir. Bunun kararını sizi muayene eden hekim vermelidir.

Yara nasıl en az izle tedavi edilir?
Öncelikle yaranın ilk müdahalesi doğru olarak yapılmalıdır. Kesi alanı cerrahi kesilerdeki gibi temizlenmeli, yara kenarları düz hale getirilmeli ve yara katlarına uygun olarak en uygun sütür materyali ile kapatılmalıdır.
Tedavi sonrası uygun bakım ve kontrollerin doktorunuzun belirttiği programla yapılması ikinci esastır. Özellikle kol,bacak gibi yarada gerginlik oluşabilecek bölgelerde iz oluşumu daha fazladır. Bu bölgelerde tedaviden sonra gerginlik azaltıcı pozisyonlar yaranın daha az izle sonuçlanmasını sağlar. Yara izini önlemede önemli diğer bir faktörde,güneşten korunmaktır. Ortalama 18 ay yara yeri güneşten korunmalıdır. Uygun güneş koruma faktörlerinin doğru olarak kullanılması iz tedavisinde olumlu sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.

İz tedavisine ne zaman başlanmalıdır?
Bazı izlerde tedaviye hemen başlanabilirken, bazı tedaviye yaranın olgunlaşması beklenerek başlanabilir. Buna muayne sonucuna göre karar verilir.
Bu sebeble mümkün olduğu en kısa zamanda yara bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Yarada zaman içinde değişiklik olurmu?
Kişinin yaraya verdiği reaksiyon ve tedaviye göre ilk zamanlar kızarık ve hafif kabarık olabilen yara,zaman içinde rengi soluklaşır ve kabarıklığı azalır.
Ancak bazı kişilerde yaralarda kabarma, pembe renkte koyulaşma, yaranın sınırlarının dışına taşması olur ki buna hipertrofik skar, daha ilerisinede keloid denir.

Yara vücudun her yerinde aynı şekilde mi iyileşir?
Gerginliğin fazla olduğu bölgeler olan kollar, bacaklar gibi alanlarada yara kenarlarının genişlemesi sık görülebilir. Göğüs ön yüzü, omuz, kulak kepçesi gibi vücudun bazı yerleri ise hipertrofik skar ve keloid oluşumuna çok müsait alanlardır. Bu bölgelerin tedavilerinde daha özenli davranmak gerekir.

Hangi bölgelerde yara izi daha az olur?
Genital bölge,üst göz kapağı gibi bölgelerde skar dediğimiz yara izi daha az oluşur.

Acil yaralanmalarda tedavinin basamakları nelerdir?
1- Öncelikle doğru yapılan, mümkünse plastik cerrahi uzmanının tedavi ettiği akut dediğimiz acil tedavi.
2- Yeterli sürede uygun pansuman ve istirahat.
3- İyileşme dönemi süresince belirtildiği süre içinde solaryum, güneş, kimyasal ve mekanik travmalardan koruma.
4- Dengeli beslenme ve sigara kullanmama.
5- İyileşmenin tamamlandığı sürede doktorunuzun önerisine göre uygun ilaçla masaj tedavisinin başlanması.
6- Masajla yeterli iyileşmenin sağlanmadığı durumlarda, silikon bantlara ve yara içine streoid enjeksiyonlarına geçilebilir..
7- Son adım olarak, uygun lazer tedavileri ile yara en az izle tedavi edilir.

Daha önceden meydana gelmiş koldaki jilet, bıçak, cam izi tedavisi nasıldır?
Benim hastalarıma uyguladığım tedavi protokolünde; iz yaygın olarak tüm kolda varsa, seri eksizyon dediğimiz basamaklar halinde yada uygunsa tek basamakta izleri çıkartarak cerrahi bir iz haline getirmektir. Bunun üzerine gerekli tedaviler uygulanarak meydana gelen cerrahi izide en belirsiz hale getirmek için, uygun hastalarda lazer tedavisi ile işlemi tamamlamaya çalışıyorum.
Bazı hastalarda cerrahi bir işlem yapmadan direk lazer tedavisine alabiliyorum.
Bazı hastalardada, bir işlem yapılmadan tıbbi kalıcı makyaj yaptırabiliyorum.

Yanık izi tedavisinde neler vardır?
Yanığın oluştuğu ilk dönemdeki tedavi yanığın iyileşmesi açısından önemlidir.Ancak derin yanıklarda ne yazık ki iz oluşumu engellenemez.Diğer yara izi tedavileri uygun yanıklarda yapılabilirken,geniş yanıklar için,doku genişleticilerle sağlam doku arttırılıp,skarlı dediğimiz yanık alanına kaydırılarak yanık izi yok edilmeye çalışılabilir.

Lazerle izler hemen silinebilir mi?
Lazer,iz tedavisinde son gelinen noktadır.Hastaların beklentileri gerçekci olduğu sürece uygun izlerde uygun lazer tedavileriyle çok iyi sonuçlar alınır.Tek seans lazer tedavisi yetmeyebilir,seans sayısı ve seanslar arasındaki seans aralıkları yara tipinize göre hekiminizce belirlenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

42 yorum

 1. mrb büyüklerim ben seda 21 yaşındayım
  bolu nun küçük bi ilçesinde yaşıyorum kollarımdaki kesik jilet cam va sigara izleri çok rahatsız ediyor artık beni lazerle kurtulmak istiyorum lütfen biri bana yardım etsin

 2. merhaba ben 24 yaşindayım. polisliğe başvuru yapacagım bu sene ama alnımda iki kaşımın arasından saçlarıma kadar 0,5cm genişliğinde 6-7 cm uzunluğunda bi yara izi var. küçükken geçirmiş olduğum bi kaza sonucu oluştu. bunu düzelttirmek istiyorum. ne kadara mal olur ve ne kadar düzeltilebilinir? bildiğiniz gibi polislikte eşgal belirleyici bi iz olmaması gerekiyor.

 3. merhaba seda batuhan ben ya aynı sorun bende de war benım salı sollu ikiökolum ful façaaa döwme de war rahatsız etmeye başladı da artık estetik mi olsam die düşünüm bende ellerimin üstündede esrar söndürdm baya bi rahatsızlık wermeye başladı yani benı kelersen yazışırız senle eroinle-dans-01@(tabi istersen

 4. lazerle amaliyat ola bilirsin ama gecmesine gecer ama cok para istiyorlar aşagı ukarı 1 milyar kadar para istiyorlar bende de hafiften cızık war jilet yarası gibi bitkisel tedavi ile uygluyorum yanin bunların bitkisel tevadi ile cözümü war sema eger bende yardım almak istiyorsan msn yazdım eklersin yardımcı olmaya calışacam

 5. merhabalar, ben küçükken yanık kazası geçirdim. vücudumun sol tarafı kople yandı.bu kazanın üzerinden 32 yıl geçti. sert anık dokusu olan yerde yara çıktı 5 ay önce balon tedavisi yaptırdım fakat sonuç alamadım. greft ameliyatı yaptırdım fakat bacağımda ve uyluk kısmında geniş bir alanda ameliyat izi ve kızarık bir şekilde kaldı artı çok kaşınıyor. sürekli nemlendirici bepanten krem kullanıyorum ama pek faydasını göremiyorum. benim gibi sorunu olan varsa ve benimle fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
  hekese sağlıklı ve şifalı günler dilerim.

 6. bn 25 yaşındayım ve kolumda fazlasıyla jilet izi ve dögmeler vr bunlar beni artık okadar rahatsız ediorki bunların yüzünden bunalıma giriorum en önemlisi normal bi hayat sürdrmemi zorlaştırıo ve bn aşırı derecede dövme vr bunlarda kurtulmamiçin çok fazala miktarda para istiorlar bildiginiz tavsiye edebileceginiz bi yer vrsa bana yardımcı olun ltfn

 7. bn 24 yaşındayım ve kolumda fazlasıyla jilet izi ve dögmeler vr bunlar beni artık okadar rahatsız ediyolari dışarıya çıkmaya bile utanıyorum lfn biri bana yardımcı olsun

 8. slm bn 19 yaşindayım bacağımda ufaklıktan kalma yanık izleri var.Estetikle düzeltmek istiyorum yardımcı olurmusunuz ?

 9. merhaba ben bilal küçükken dişimin apse yapması sonucu çenemde yara oldu ve iz kaldı şimdibu izin geçmeyeceğini söylüyor doktorlar o kısımdaki dokular öldüğünden sakal çıkmıyor ne yapabiliriz

 10. ya banada yardımcı olun nasıl geçer jilet izleri 24 yaşındayım polisliğe başvuracam

 11. merhabalar benım sol kolumda 8- 10 tane jılet ızı var acaba bunlar ne denlı yok edılebılır ve tedavı suresı ne kadar zaman alır yardımcı olursanız sevınırım ..

 12. ben birebir bir doktorla nasıl görüşebılırım onu söyleyın msn yazdım herkes oramda buramda su bu var dıye yazmıs derman olan kim eeger yapabaılecek bı doktor varsa görüşelim ıkı defa daha yazdım ses yok

 13. ben birebir bir doktorla nasıl görüşebılırım onu söyleyın msn yazdım herkes oramda buramda su bu var dıye yazmıs derman olan kim eeger yapabaılecek bı doktor varsa görüşelim

 14. merhaba saygı deger meslektaşlarım benim kolumda ve gögüs bölgemde çocukken çay suyu dökülmüş ve is var ben ankarada görev yapıyorum size yanık bölgesinin resimlerini atmak isterim degerlendirmeniz için ve burda nasıl bir sonuç alırız ve açıkca bütcemce cvp almak istiyorum bana maliyeti ne olur

 15. merhabalar arkadaşlar beni anlayanlarar diyorum bende yarık dudak yarık damak doğdum benimde hakkım değilmi yaşamak niye ozamn kimse benimle konuşmuyor bense geri kalıyorum cahil kaldım sahyenizde oysa öyle davranılmasa olmaycak demi

 16. ınsanları rahatsız eden bu ızlerden tamamen olmasa kurtulmak mumkun artık ama gerıde ız kalma olasılıgı genede mevcut.

 17. benim kollumdada jilet cam kesikleri var bunlar nasıl geçer bi cevap verecek kimse varmıı ?

 18. merhabalar daha 13 yaşındayım herkes atıyor diye 1 hafta önce sağ koluma 5-6 adet makas attım fakat kanamadı şimdi çooook pismanım lütfen ama lütfen yardımınıza ihtiyaçım var ne yapmalıyımm!!!

 19. selam hocam benim sorunum kalp ameliyatı oldum ve ameliyat izim belli oluyo ve herkez tarafından dikat çekilmesi beni rahatsız ediyo artık ve bundan kurtulmak istiyom bana az da olsa bilgi verirseniz çok memnun olaçamm şimdiden teşekür ederimm

 20. benim sorunum da jilet izleriydi.. yaklaşık bir ay bunlardan nasıl kurtulacağımı araştırdım ve buzlu terapi sistemi mantıklı geldi gidip başladım test yapıldı sorunlu derinin bir kısmına sonra kızardı ve kabuklanıp döküldü sonuç bana iyi gibi geldi görünümü hafifledi şimdi haftaya gidip kaç seansta biter ne kadara mal olur onaları öğrenicem yüzde yüz garanti veriyorlar. iyice araştırıp öyle bi yerlere başvurun mutlaka daha kötü de görünmesine yol açabilir çünkü seçtiğiniz yöntem.

 21. Selamlar bende maalesef geçen gün bacağımı jiletle çok derin kestim. kanını zor durdurdum. şimdi kabuklu yara fakat geçince orada o iz beni sürekli rahatsız edecek. aynı sorunu yaşayıp da lazer ile tedavi olan var mı? yada neler önerirsiniz. sevgiler…

 22. Merhaba,yukarıdaki tüm arkadaşların yara izlerinin geçmesine yardımcı olacak süper bir ürün çıktı ,hücre yenileyici,eskiyanık ve yara izlerini yok etmeye yardımcı oluyor.

 23. merhaba benim kolllaımda faça izi var ben tedavi olup o izi kaybetmek isityor um ssk karşılıyormu tedavi masraflarını yada kollarımdaki façanın tedavisi ne kadar sürer bilgi verirseniz sevinirim iyi günler

 24. benim iki bacağımın diz arkası bölgede uzunlamasına 4-5 tane kesikten kaynaklı yara izi var.rengi değişsin diye solaryuma bile girdim.ama o izler hala belirgin.nasıl kurtulabilirim ve maliyeti ne olur.lüten cevap yazın.

 25. benimde kolumda izler ve yanık var estetik ameliyatı hakkında bilgi verirmisiniz teşekkürler

 26. slmlar benim kızım 15 yaşında sol kolunda 3 yaşında geçirdiği yanık vakası sonucu oluşan yanık izleri var bu izleri düzelttirmek istiyoruz operasyon yada lazer operasyon hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekürler

 27. :(((( aynen benimde bacagımda kesik izleri var yazın plajlarda sıkıla sıkıla dolaşıyorum bu durum beni çok rahatsız ediyor 5 sene önce doktora gitmiştim plastik cerrah bana kesikler kaybolur fakat tek çizgi halinde bir kesik kalır dedi biraz korktum ama ileride mutlaka o kesik izinden kurtulucam

 28. çok zor umarım hepiniz yaptırabilirsiniz bencede yaptırın pisikolojik olara rahatsızlık verdiği kesin arkadaşımdan biliyorum

 29. arkadslar hepimizde olduu gıbı bendede o izlerden mevcut koluma sigara bastım 9 tane bundan 15 gün önce izmir şifa hastahenesine gittim lazer tedavi uyguladılar ve izlr gecmeye basladı. 10 gun sonra tekrar gıdecem ve bı seans daha uygulanacak tavsiye ederım hem o kadar da pahalı deıl 300 tl her gun o izleri görmektense o parayı verr kurtulurum

 30. yüzümün cene altında iz var kücük yaşta abartmandan cene üstü düştüm ve az iz var nasıl bana yardımcı olabilirsiniz

 31. ya arkadaslar tam olarak ücretler ne civarda bilgisi olan varsa söylesin lütfen

 32. bende 17 yaşındayım motorsiklet kazası geçirdim anlımda kesik yara izi var lazer yada estetik olcamda hangisi daha uygun bana yardımcı olurmusunuz

 33. slm eda ben 17 yasındaym bundan 3 yıl once koluma 68 faca attm yarısı gectı 30a yakın derın ızler kaldı bıtkısl yolla gecrmı acaba weya lazer tedawısı icn bılgı werebılrmsnz

 34. mrb arkadaşlar benim yüzümde cocukluktan kalma bir sürü yara izleri var ve bu yara izleri bana sıkıntı yaratıyoo bunları ne şekilde kaybedeebilirim acaba

 35. slm arkadsalar benim vucudumda bıcak izleri var gögüs bölgesinde ve karın bölgesinde bulumakda dokdorlara gitim bisey yapamayız dediler sizin bildiginiz bisey varsa bana yardımcı olurmusunuz 0539 386 55 88 sizdeki yaraları salyangoz ile gecirebilirsiniz

 36. merhaba benimde bileklerimde ve kollarımda bu tür kesikler var gerçekten çok utanç verici,yaz gelince ilk aklıma gelen şey bu kesikler ve yazın lazer yaptırmayı kafama koydum,pek bi bilgim yok işe yarar mı fikri olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

 37. arkadslr bnmde sag kolumda cok derın olmyn faca ızlerı var Contractubex adlı krem tum ızlere faydalı arastırn henuz yenı atılan kabuklu facaları duzenlı kullanımda gecırıomus bnmkı 2 yıldr var bnde denıcm belkı hafıfler dıe ama dha yara yenıyse kesın deneyın cok pısman oluosunz meslek secmede sorunlr cıkıo sakın faca atmayın pısmanım Allah hepımzn yardmcısı olsn .

 38. benim boynumun altında bir yanık izi var ben bunu aldırmak istiyorum ama korkuyorum da gerilme yaparda bu halimi ararım diye korkuyorum deri naklinden başka bir tedavisi var mı bilmiyorum bana yardım edip beni bilgilendirebilirseniz sevinirim

 39. meraba benim diz kapagımda kazadan kalma dikiş izim var ama sizin de bileceginiz gibi estetik dikiş olmasına ragmen oynayan bir bölge oldugu icin yara izim hala belirgin şekilde onun lazerle giderilmesi mümkün mü polislik sınavına girecegim lütfen bana yardımcı olun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?