Yaza özgü 25 güzellik

Yaza özgü 25 güzellik

1

1. Hafiflik yeter
Kalın kazaklar naftalinli dolaplara kalkar. ınce elbiseler, askılı bluzlar, tiril tiril gömlekler askılarda yerini alır. Yaz, ruhu ve modayı hafifleten tek mevsimdir. Sadece bu bile insanı mutlu eder.

2. Karpuz-kavun

Bıçağı attınız mı çatlayan karpuz, kestiniz mi mis gibi kokan kavun… ınsan sadece karpuz kavun yiyerek bütün bir yazı geçirebilir. Serinler, su ihtiyacını karşılar, çekirdeğini kurutan isterse bir de onları çitler.3. ‘Sulu’ planlar:Kışın denize, göle, dereye dair yapılacak her plan, en fazla uzaktan bakmayı içerir. Fakat yaz öyle mi? Ayakları suya sokmak bir güzelliktir, yüzmek insan ömrünü uzatan faaliyetlerdendir. Yüzen insana hayat daha kolay gelir.

4. Balkon çayı
Hava karardığında, akşam sefalarının kokuları ortalığı bastığında çay demleyip balkona çıkmak gibisi var mı? Mahallede farklı balkonlardan gelen çay kaşığı sesleri mutluluk işaretidir.

5. Akşamüstü birası
İşten çıktınız, hava aydınlık, mevsim güzel, gün uzun. Akşamüstü, hafif aç karnına içilen bira yazın daha lezzetli gelir. Zaten kışın o kadar da canı çekmez insanın. Bütün günü denizde yüzerek geçmiş bir insanın akşamüstü birası ise bir hazine değerindedir.

6. Ağaç altında kitap okumak
Parkta, bahçede, korulukta çökersiniz bir kenara. Bank da olur, bildiğiniz sırtı ağaç kovuğuna yaslama modeli de. Sonra açarsınız kitabınızı. Arada, sayfaların ortasına yapraklar, küçük dal parçaları düşer. O kitabı da sonra o ağaçla hatırlarsınız.

7. Dondurma neşesi
Külahın kenarından yaz sıcağında hafif hafif eriyen dondurma diğer bütün iddialı tatlıları geride bırakır. Kupta, çubukta, külahta, helva arasında her çeşidiyle çocuk gibi neşelendirir. Kışın yenen dondurma sanki başka lezzettedir.

8. Erik, kiraz, şeftali
Zevkler, renkler her şey tartışılsın. Ama yaz meyvelerinin şahaneliğini kimse inkar edemez. Can erikler tuzlanır, kirazlar kulaklara takılır, şeftalilerin suları bileklerden süzülür. Yaz meyve demektir.

9. Uzun uzun günler
Akşam yemekleri şeftali rengi günbatımı eşliğinde yenebilir. Ayışığını özletecek kadar uzun günler kış depresyonunu silip atar. Bütün yaz tatil yapmayıp çalışmak zorunda olanlar için iş çıkışı hâlâ havanın pırıl pırıl olması trafik derdini, yorgunluğu, stresi en azından bir nebze azaltan bir güzelliktir.

10. Yıldızlara bakarak uyumak
Hayatta herkesin terası yok ama çayırlar, çimenler, kumsallar herkesin. Özellikle şehir ışıklarının az olduğu yeryüzü köşelerinde yere uzanmak ve yıldızlara bakarak uykuya dalmak… Yerini ne doldurabilir?

11. Güneş kremi kokusu
Yazı hatırlatan bir numaralı kokudur. Hindistancevizli yumuşak krem kokusunun deniz tuzuyla karışımı, uzaktan duyulduğu anda bile akla deniz sesini, kumsalda tembel tembel uzanmayı, eski Delial reklamları nostaljisini getirir.

12. Limonata serinliği
Sonuçta kışın da limon diye bir şey var ama yaz sıcağında kafaya dikilen limonatanın keyfi bununla karşılaştırılabilir mi? Bol buzlu, naneli ve hatta zencefilli koca bir bardak limonata… Her eve, her ofise lazım.

13. Konser-festival mevsimi
Kapalı alanlara sıkışmış konserlerden de işte bu mevsimde kurtuluruz. Çayır çimendeki festivallere, çalan müzisyeni çok sevmeseniz bile gidilir. Bir güzel eğlenilir.

14. Ayaklar fora
Bütün kış botun çizmenin içine tıkılan ayaklar, açık ayakkabılar ve parmak arası terliklerle rahata kavuşur, hava alır, kendine gelir.
Yaz en çok ayaklara gelir.

15. Yaz şarkıları
Bazı şarkılar sadece yazın gider. Buena Vista Social Club’ın arkasına Manu Chao takılır. Sonra uzun gecelerde Billie Holiday’den ‘What a Little Moonlight Can Do’ ve olmazsa olmaz Summertime, gönül hangi versiyonunu çekerse…

16. Mayo izi
Eda Taşpınar stiliyle bütün yazı şezlongda geçirmekten söz etmiyoruz. Zaten artık güneşin zararları herkesin malumu. Ama şöyle hafif bir mayo izi de ne güzeldir. O iz durdukça hatırası da durur.

17. Mangallar yakılsın
Piknik bölgelerini ziyaret zamanıdır. Hem artık ille de tam tekmil üç gün önceden hazırlanmak, rahatsız kilimlerin üstünde yerde oturmak gerekmiyor. Yığınla kendin pişir-kendin ye restoranı masayı donatıyor, mangalı kıvamında yakıp yanınıza çekiyor. Gerisi kolay zaten!

18. Çıtırtılı akşam yürüyüşleri
Mümkünse tuzlusundan ve paketli değil de ‘açık’ olanlarından 100 gram Japon çekirdeğiyle inanamayacağınız kadar uzun bir yolu dedikoduyu da meze yaparak yürümek bir yaz ritüelidir. Anne-hala-yenge takımı manzarayı tamamlamak için hırkayı da giymez, şöyle bir omzuna atar.

19. Fön makinesine veda
Zaten sürekli bir şeylere yetişme derdi içinde olan şehir insanı için en gereksiz şekilde uzun vakit alan ama en elzem şeylerden biri duş sonrası saç kurutma işleminin sonu! Sırf bu bile yazı sevmeye yeterli bir neden.

20. Çiçek sulamak
Balkonda bir küçük sardunya saksısı olsa bile, yaz sıcağında yanmış çiçekleri akşam vakti sulamak, o bir lokma toprak kokusu bile inasna iyi gelir. Bahçeniz var da hortumu çıkarabiliyorsanız ne ala…

21. Yaz güzelliği
Yanaklar hafif kızarmıştır. Saçların rengi hafif açılmıştır. Bol su ve meyve tüketmenin faydalarıyla, yaz gardırobunun renklerini de göz önüne aldığınızda, yazın erkeği de, kadını da, çocuğu da, herkes daha güzel görünür. Ruh da, beden de daha sağlıklıdır. En azından öyle görünür.

22. Camlar açık yatmak
Sabaha karşı tatlı bir serinlik girer. Kuş sesleri daha net duyulur. Sabahın olduğu daha iyi anlaşılır. Bütün gece kesintisiz oksijen alan birinin ertesi günü daha güzel geçer. Yeter ki tutulmayın.

23. Süt mısır rahiyası
Bir önceki mevsimden şoklanmışlardan değil, mümkünse GDO’suz olsun. Bize lazım olan yerli mısırdır, süt mısırdır; taneleri beyaza çalar sarılıktadır. Döndüre döndüre tuzlarsınız, döndüre döndüre kemirir, bir de üzerine koçanı emersiniz. Daha yazarken insanın canı çeker.

24. Açıkhava sineması
Artık sayıları az, yine de ihtimali güzel. Açıkhavada hafif gökyüzüne dalarak, ılık rüzgâra kendinizi kaptırarak bir yandan da film izlemek yaz mevsimine has bir güzelliğimizdir. Olmadı balkona, bahçeye televizyonu çekin.

25. Cırcır böcekleri
Yaz sonuna doğru bıktırsalar da ilk cırcır böceği sesi yazın habercisidir. Uzun süren yaz sofralarının eşlikçisi, asla nereden öttüğü anlaşılmayan yüzünü göstermeyen gizemli bir şarkıcı gibidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?