Yüz plastik cerrahisi nedir

Yüz plastik cerrahisi nedir

estetik_resimleri_01_271009Ülkemizde “Kulak Burun Boğaz Hastalıkları” olarak bilinen uzmanlık dalı, gelişmiş ülkelerde “Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi” olarak adlandırılmaktadır. Bu uzmanlık dalı kulak (otoloji), burun (rinoloji), baş-boyun cerrahisi, fasiyal plastik cerrahi (yüz plastik cerrahisi) ve pediatrik (çocuk) kulak burun boğaz hastalıkları olmak üzere 5 temel alt dala ayrılmaktadır. Bir başka ifade ile yüz plastik cerrahisi, kulak burun boğaz uzmanlık dalının temel bilim dallarından birisidir.Tıpta sağlanan gelişmelere paralel olarak, özellikle belirli bir bölgedeuzmanlaşmış hekim ihtiyacının belirmesi, 19. yüzyılın başlarından itibaren modern bir alt uzmanlık dalı olarak yüz plastik cerrahisinin doğmasına yol açmıştır. Yüz plastik cerrahisi yüz, baş ve boyun bölgesindeki tüm yapıların her türlü plastik, estetik ve rekonstrüktif girişimlerini kapsamına alır.

Amerikan Fasiyal Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Akademisi verilerine göre, A.B.D.’deki kulak burun boğaz hastalıkları doktorlarınca yapılan cerrahi girişimlerin yaklaşık % 20’sini yüz plastik cerrahi işlemleri oluşturmaktadır. Bu ülkede, kulak burun boğaz asistanlığı süresi sonunda yapılan uzmanlık öncesi yeterlik sınavlarının % 20’sini yüz plastik ve rekonstrüktif cerrahisi ile ilgili sorular oluşturmaktadır. Avrupa başta olmak üzere diğer dünya ülkelerinde de gelişmeler yakından izlenmekte ve süreç A.B.D.’deki gelişmelere göre şekillenmektedir.

Ülkemizde, yüz plastik cerrahisi konusunda özellikle son 10 yılda çok yoğun bir eğitim programı başlatılmıştır. Bunun bir sonucu olarak, Türkiye’deki kulak burun boğaz doktorlarının uzun yıllardır kendi uzmanlık alanlarında zaten yaptıkları yüz plastik cerrahisi işlemleri, son yıllarda özellikle genç kulak burun boğaz uzmanları tarafından çok daha yaygın bir şekilde uygulanmaya başlamıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?