Burun Revizyonu

Burun Revizyonu

Burun Revizyonu (Sekonder Rinoplasti)

Sekonder Rinoplasti

Bir veya daha fazla burun operasyonu geçirmiş hastaların, ameliyat sonrası burun şeklinin istenilen gibi olmaması veya travma sonucu şeklinin bozulması sonucu yapılan ek işleme denir. Bu operasyonda burun şekli, varsa nefes alma sorunları düzeltilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki burnunuzdan şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Burunda oluşmuş olan deformite tam olarak tespit edilir (burunda asimetri, eğrilik, burun ucunda düşme, ters V deformitesi, basık burun, mandala sıkışmış burun, domuzcuk burnu, palyaço burun, pinokya burnu vb)

Tespit edilmiş burun probleminizin sebepleri hakkında bilgi verilir, çözüm yolları ve bu operasyon tekniği anlatılır.

Nefes alma durumu endoskopik cihaz yardımı ile burun içi yapıları detaylı bir şekilde muayene edilir. Ciddi nefes alma sorunu varsa sinüs filmi çekilir. Bu tetkik çok basit ve diğer başka problemleri (polip, sinüzit, geniz eti, burun etleri ve deviye septumu vs rahatsızlıklar) detaylı bir şekilde tespit edilir. operasyon esnasında varsa bu mevcut problemler de düzeltilir

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlıyacaktır

 

Ufak müdahaleler bir önceki ameliyatınızdan 6 ay sonra, daha büyük müdahaleler bir önceki ameliyatınızdan 1-2 yıl sonra uygulanır. (çünkü burun son şekline bu zamanda alır)
Operasyon Zamanına Hazırlık

Aspirin ve türevi ilaçlar ameliyattan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz)

Sigaranın ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.

Bayanların o tarihte mens olması, ameliyat olmasında bir mahsuru yoktur.

Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.

Ameliyattan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.

Operasyondan yaklaşık iki saat önce hastanede olunmalı.

Odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Daha önceki yapılan burun ameliyatlarının ve burun yapısının durumuna bağlı olarak kapalı teknik (burun ucunda iz olmaz) veya açık teknik uygulanır.

Burun yapısını oluşturan kıkırdak, kemik ve yumuşak dokuya yeniden şekil verilir!! (Sanat ve bilimin buluştuğu nokta). Burun ucundaki düşüklük veya aşırı yükseklik, asimetri, burun sırtındaki çıkıntılı alan veya eksik alan, burundaki eğrilik, burun ucu, burun delikleri düzeltilip ideal bir görünüm sağlanmaya çalışılır.Sekonder rinoplastinin amacı burunu kişiye özel, yüze orantılı ideal bir burun şekline getirmektir

Düzeltme esnasında eğer kıkırdak gerekliyse öncelikle ilk tercihim burun içi kıkırdaklarıdır. Eğer ki bu kıkırdaklar ilk ameliyatta kullanılmış veya yetersizse kıkırdak grefti almak gerekir. Bu durunmda ikinci tercihim kulak, üçünçü tercihim ise kaburgadaki kıkırdaktır. (Not: Kulaktan kıkırdak alma işlemi kulağın şeklini ve işitme fonksiyonunu bozmaz, kulağın arka tarafından alındığından görülen bir dikiş izi olmaz.)

Burunda nefes almayı etkileyen deviye septum(burun orta duvar eğriliği) ve konka(burun etleri) operasyon esnasında müdahale edilip düzeltilir.

Buruna yeni estetik şeklini verdikten sonra burun dışına özel bantlar yapıştırıp, üzerinede 5-7 gün kalacak şekilde plastik atel yerleştirilir.

Tampon kullanılmamaktadır.
Anestezi Türü

Cerrahi işlemi hissetmemeniz ve hatırlamamanız için genel anesteziyi tercih edilir

Operasyon Süresi

Burundaki problemin büyüklüğüne bağlı olarak 2-4 saat arasında değişir

İyileşme Süreci

Burunda yapılan operasyona bağlı olarak ya hasta aynı gün taburcu edilir, yada hasta bir gece hastanede kalır

Ameliyat sonrasında 3-4 saatlik Hiloterapi maskesi sayesinde yüzde şişlik, morluk ve ağrı, eski buz uygulamalarına göre çok daha az olmakta. Soğutma işlemi 15-20 derece arasında sabit tutulurken uygulama sırasında kullanılan maskeler sayesinde hastalarımız oldukça rahat etmekte.

İlk gün yüze soguk uygulama (Hiloterapi ilk 3-4 saatlik uygulama ve sonrasında soğuk kompres) ve ağrı kesiciler verilerek hastamız rahatlatılır.

Operasyon sonrası bir hafta yatarken başınızın yüksekte olması(iki yastıkla yatılması gibi) şişliklerin hızla inmesi için önemlidir

Operasyondan 4 gün sonra eğer delikli silikon splint(burundan nefes almayı sağlar) kullanılmışsa alınır, ve burun üzerine konmuş plastik ateli ıslatmadan ılık bir duş alabilirisiniz.

Operasyondan 2-3 gün sonra şişlik ve morluğun en fazla olduğu dönem oluşabilir (kişinin yapısına ve uygulanan tekniğe bağlı değişir) ve sonrasında hızla çözülür

Operasyonda 5-7 gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar alınır. Ve ten rengi bantla burnunuz bir hafta daha bantlanarak ödeminizin tama yakın çözülmesi sağlanır.

Operasyondan yaklaşık 7-9 gün sonra işinize dönebilirsiniz

Burun yapınıza bağlı olarak gerekirse size nasıl burun masajı yapılacağı gösterilir

Lens kullanımı operasyondan 3 gün sonrası, hafif çerçeveli gözlük kullanımı 1 ay sonrası, güneş gözlüğü gibi ağır çerçeveli gözlük kullanımı 3 ay sonrası gibi başlanabilinir.

Eğer nefes alma zorluğundan dolayı burun etleri ve deviye septumada müdahale edilmişse operasyondan bir kaç ay sonra burun tıkanıklığı normaldir. Bu durum burun içi şişlik ve kabuklara bağlıdır.

Hafif tempolu sizi yormayan egzersizler operasyonda iki hafta sonra yapabilir, operasyondan sekiz hafta sonra yüzmeye başlama zamanı olabilir.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun, burnunuza verdiği yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

Burun son şeklini yaklaşık 6ay-1yıl civarında alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?