Estetik cerrahi nedir

Estetik cerrahi nedir

estetik_haber_01_141006Estetik (veya kozmetik) cerrahi plastik cerrahi içinde bir yan daldır. Estetik cerrahi vücut imajının daha güzel ve mükemmele ulaştırılmasını sağlamak için yapılan ameliyat ve girişimlerle uğraşır. Burada tıbbi bir problemden çok estetik problemler söz konusudur. Estetik cerrahi vücudun birçok bölgesinde gerçekleştirilebilir, örneğin yüz, göğüs ve karın. Günümüzde estetik ameliyat olmak utanılacak bir şey değildir. Aksine hem tıp alanında oluşan gelişmeler, hem de tüm dünyada insanların yaşam standartlarının yükselmesine bağlı olarak güzellik kavramının öneminin artması estetik ameliyatlarının giderek yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Türk Plastik Cerrahisi gerek bilimsel, gerekse cerrahi yetenek olarak dünyada çok iyi bir yere sahiptir. Dünyada yapılan tüm plastik ve estetik cerrahi operasyonlar ülkemizde aynı kalitede yapılabilmekte, birçok yabancı uyruklu hasta ülkemize gelerek ameliyat olmaktadır.
Estetik cerrahide her zaman estetik değil, bazen de tıbbi problemler çözülür. Örneğin aşırı şişman bir gövdenin veya aşırı boyutlarda büyümüş memelerin cerrahi olarak düzeltilmesi hem tıbbi hem de estetik problemleri birlikte çözmektedir. Bir organın estetik düzeltilmesi yanında fonksiyonu da son derece önemlidir. Örneğin: estetik burun cerrahisinde şekil ve nefes alma problemleri birlikte düzeltilmelidir.
Estetik ameliyatlar ruh ve beden sağlığı yerinde olan herkese kişinin isteği doğrultusunda uygulanabilir. Fakat bazı ameliyatlar için yaş sınırlaması, yada o ameliyatın yapılabilmesi için ideal olan bir yaş vardır. Örneğin kepçe kulak ameliyatı 6 yaşında, meme büyütme ve burun estetik ameliyatları 17 yaş üzerindeki kişilere ve yüz germe ameliyatları da 40 yaş üzerindekilere yapılmalıdır.

Estetik ameliyatların riskleri diğer cerrahi girişimlerin tümünde olduğu gibi kişinin genel sağlık sorunlarından kaynaklanabilecek risklerdir. Bunun dışında estetik ameliyatların kendilerinden kaynaklanan tehlikeler mevcut değildir. Estetik ameliyatlar hayati organ ve dokularla ilgili girişimler olmadığından hastaların sağlığının veya yaşamının riske edilmesi söz konusu değildir.

Estetik ameliyatların çoğu sadece deri ve deri altı gibi yüzeyel dokuları ilgilendirdiğinden ağrılı değildirler. Hafif ağrı olursa da bu 1-2 günde geçer ve bu süre içerisinde de kolaylıkla ağrı kesici ilaçlarla ağrı kontrol altına alınabilir. Kasların da dahil olduğu ameliyatlarda, örneğin meme protezi ve karın germe ameliyatlarında ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

Estetik ameliyat sonrasında genellikle 1 gün hastanede kalmak ameliyat sonrası takip açısından faydalıdır. Bununla birlikte estetik ameliyatların çoğunda aynı gün eve gitmek de mümkündür. Bazen karın germe ve meme küçültme gibi ameliyatlarda 2-3 gün hastanede kalmak söz konusu olabilir. İyileşme süreci, yani bandaj, alçı, dikişlerin vücuttan uzaklaştırılması çoğunlukla 1 hafta-10 gün içinde tamamlanır. Yapılan estetik girişim sonucu oluşan yeni şeklin son halini alması ise birkaç ayda tamamlanır.

Estetik ameliyat hiç iz bırakmayan ameliyattır şeklinde yaygın bir kanı mevcuttur. Estetik ameliyatlar için uygun ameliyat malzemesi ve özel iplikler kullanılır ve, çok az da olsa, mutlaka bir iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda genellikle bu izler bir yerlere gizlenir. Örnek olarak burun estetiği ameliyatında burun deliklerinin içine, alt göz kapağı estetiği ameliyatında göz kapağı içine ve yüz germe ameliyatında kulak ön ve arkasına gibi. Meme küçültme ameliyatları gibi bazı ameliyatlarda ise izlerin tamamını gizlemek mümkün değildir.

Yaygın kanının aksine estetik ameliyatlar çok pahalı ve lüks hastaneler seçilmediği takdirde diğer ameliyat türlerinden daha pahalıya mal olmazlar. Ameliyat sonrası hastanede kalış süreleri çok kısa olduğundan daha bile ucuza mal olduklarını söylemek mümkündür.
Tüm plastik cerrahlar uzmanlık eğitimleri sırasında aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi görürler ve bu operasyonları yapmakta tek yetkili cerrahlardır. Estetik cerrahi uzun bir eğitim ve deneyim gerektirir. Bu nedenle estetik cerrahi operasyonları için uzman plastik cerrahlara başvurmak gerekir. Diğer alanlardaki doktorların estetik cerrahi yapmaya çalışmaları tıbbi, etik ve adli birçok problem yaratmaktadır ve ehil olmayan ellerdeki hastalar düzeltilmesi çok güç sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu yüzden hastaların cerrah seçerken mutlaka gerçek anlamda Plastik ve Estetik Cerrahlara başvurmaları gerekirse eğitimleri ile ilgili diplomalarına bakmaları kendi yararlarına olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. güzellik bakanin gözünde olduguna göre tüm insanlari kör edecek bir gama bombasi bu anlayiş ve akimin sonu olacaktir kanaatindeyim.

  2. mecbur kalmadıkça estetik yapılması taraftarı değilim açıkçası

  3. bencede ortada cok kötu bır goruntu yoksa estetık yapmaya gerek yok ınsanın dogal halı hepsınden guzel.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?