Kızlık zarı estetiği ( Himenoplasti Hymenoplasty )

Kızlık zarı estetiği ( Himenoplasti Hymenoplasty )

Kızlık zarının latince ismi hymendir. Hymen eski yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı olarak geçmiştir.Günümüzde kızlık zarının sağlamlığı ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde bekaretin simgesi olarak görülmektedir. İstenmeyen durumlarda ortaya çıkan kızlık zarı yırtılarının onarımında kişinin psikolojik durumunun, aile yapısının, yaşadığı sosyal çevrenin ve kültürel durumun önemi vardır.Hymen anatomik yapı olarak, vajen girişinde bulunan mukoza katlantısından oluşan zardır. Hormonal etkenlere bağlı olarak zar yapısında ergenlik sonrası incelme ve elastikiyetinde artma olur. Hymen şekil olarak tiplere ayrılır. Hymen tipleri %95 oranında annuler (halka) şeklindedir.

Zarın doğal yapısında olan açıklık adet kanının ve vajinal sekresyonların dışarıya akmasına izin verir. Hymen tipleri içinde yaklaşık %2 oranında görülen hymen imperforatusta zar tam kapalıdır. Bu tür hymenlere tıbbi olarak müdahale edilerek adet kanın ve vajinal sekresyonların akması için açıklık sağlanır.

Hymen yırtılmalarında ilk bir kaç günlük zaman süresi içinde yırtığın yeni oluştuğu anlaşılabilir. Daha sonraki zamanlarda yırtık kenarlarındaki yara dokusu iyileşerek yırtığın yenimi oluştuğu, eskiden mi olduğunu anlamak imkansızlaşır.
Hymen yırtılması ilk ilişki dışında bazı durumlarda da meydana gelebilir. Masturbasyon sırasında, tekvando gibi uzak doğu sporlarında, jimnastik gibi bacakların çok fazla açılarak gerildiği bazı spor türlerinde, genital bölge üzerinde meydana gelen yaralanma ve kazalarda zarda yırtılmalar oluşabilir.

Kişinin ilişki sayısı, geçirdiği tıbbi muayne ve işlemler kısmende olsa onarım tekniğini değiştirir. Zar onarımı açısından yırtığın yeni yada eski olmasının, nasıl meydana gelmiş olduğunun önemi yoktur.
Himenoplasti de işlem süresi ortalama 30 dakikadır. Hastanın konforu ve işlem sonrasındaki psikolojik rahatlığı açısından sedasyon anestezisi altında işlemin yapılması idealdir. Sedasyon anestezisinde hasta anestezi hekimi tarafından uygun ilaçlarla rahatlatılır ve işlem bölgesi lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulur. İşlem süresince hiç bir rahatsızlık,ağrı ve acı duymayan hasta aynı gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir.

Hymenoplastide tekniği belirleyen ise, muayne esnasında tespit edilecek olan zarın o anki durumudur. İdeal olan teknik, kalan zar parçalarını zarif ve çok ince aletler yardımıyla özel sütürlerle ( dikiş ipi ) orjinal haline geri döndürebilmektir.
Hymen kalıntılarının çok tahrip olduğu ya da hiç görülmediği durumlarda zar onarımı için vajen duvarlarından kaldırılan fleplerde kullanılabilir.

Zarif aletlerle yapılan ve uygun sütür materyalinin kullanıldığı doğru teknik sayesinde zar onarıldığı taktirde işlem kalıcıdır. Kişinin vajinal akıntısı, mekanik tahrip ve fizyolojik yapısı gereği bazen kaynama tam olmayabilir.
Hymenin ilk ilişki sonrası kanamasını üzerindeki kılcal damarlar ve hymenin elastikiyet derecesi sağlar. Onarılması doğru teknikle yapılmış olan hymenler içinde kanama olasılığı orjinal hymenler gibi olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. ahh ahh bu 30 dakikalık işlem için ne töre cinayetleri işleniyo burdan o töre cinayeti işleyen insanları kınıyorum

  2. kızlıgı diktirdikten sonra egerde ilişkiye girmesen kaç zaman duruyor kızlık yoksa, süresi varmı?

  3. evlenmeden bole seyler yapmayın kı sonra ugrasmayın bole seylerle kızlara soluyorum sora basınız agrıyor.

  4. Ya bende zamaninda yaptırmıştım bu işlemi kızlar basınıza kötü bir olay gelmiş olabilir ve kimseyle paylasamiyor olabilirsiniz hiç birsey sizin canınızdan önemli değil 2 damla kan hayat kurtarıyor gidin yaptırın imkanınız varsa benimki kaliciydi dr lere güvenin mutluluk hepimizin hakkı evlendim ve mutluyumm şimdi ne olur canınızı sıkmayın üzülmeyin bu işlemi yaptırmayı düşünenlere moral olmak istedim

  5. Geçici ve kalıcı olmaz üzere iki çeşidi var arkadaşlar.Fiyat araştırmanızda fayda var ne yazıkki doktorlar bu işten nemalanıyorlar kimi 600-750 TL derken kimi 2000 TL lerden kapı açıyor araştırın ve öyle karar verin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?